Rozwój zasobów firmy bez rozbudowy wewnętrznej infrastruktury? Takie możliwości zapewnia system ERP w chmurze. Ten model usług IT jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którym zależy na cięciu kosztów utrzymania sprzętu, ale jednocześnie intensywnym rozwoju biznesu.

System ERP w chmurze – co to jest i jak działa?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to model użytkowania usług IT, który polega na wydelegowaniu zasobów  (infrastruktura, aplikacje, usługi) do zewnętrznych podmiotów. Zasobem takim może być także system ERP. W takim układzie, mimo że całą infrastrukturę utrzymuje zewnętrzny dostawca, to klient ma pełny dostęp do systemu i może przetwarzać dane operacyjne oraz korzystać ze wszystkich usług narzędzia w dowolnej lokalizacji.

Wg raportu Gartner Reasercher do 2028 roku większość przedsiębiorstw przejdzie kompletną transformację cyfrową. A ponad 50% z nich będzie stosowało rozwiązania chmurowe, aby przyspieszać rozwój biznesu.

Jakie korzyści płyną z użytkowania systemu ERP w chmurze?

Chmurowe oprogramowanie ERP gwarantuje szereg korzyści, w tym:

Minimalizacja kosztów

Ulokowanie systemu ERP w chmurze stanowi opcję atrakcyjną finansowo, zwłaszcza dla właścicieli start – upów i średnich firm (MŚP). Dlaczego? Bo Cloud znosi konieczność jednostkowo skumulowanej inwestycji we własną, dedykowaną infrastrukturę (zasilanie, łącza, sprzęt, pomieszczenia, utrzymanie). Poza tym klient nie ponosi wysokich jednostkowych kosztów nabycia licencji. Zamiast tego rozlicza się w modelu abonamentowym (SAAS). Tak więc wydatki początkowe ERP w chmurze są niższe, niż rozwiązań on – premise (lokalnych, instalowanych w siedzibie firmy, z klasyczną licencją).

Aktualizacje w tle

System ERP, jak każde oprogramowanie IT, wymaga regularnych aktualizacji. To konieczne np. aby narzędzie pozwalało rozliczać podatki zgodnie z najnowszymi przepisami czy zapewniało wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli system jest umieszczony w chmurze, to za proces aktualizacji może odpowiadać dostawca ERP. Co istotne czynność jest wysoce zautomatyzowana, dzięki temu użytkownik systemu nie odczuwa żadnych zakłóceń w dostępie do usługi. Z perspektywy użytkowników i odbiorców ERP cały proces jest przeźroczysty – zachodzi w tle.

Bezpieczeństwo danych

Replikacje online, szyfrowanie plików, ochrona przed cyberatakami (DDOS) czy regularne zautomatyzowane backupy danych (kopie zapasowe). Dzięki temu środowisko chmurowe zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, chroniąc wszelkie zasoby cyfrowe, w tym w sposób specjalny dane wrażliwe.

Elastyczność

Proces skalowania systemów ERP w chmurze przebiega szybko i sprawnie. Dodawanie nowych mechanizmów, funkcji czy kolejnych stanowisk pracy odbywa się bez rozbudowy wewnętrznej infrastruktury firmy. Zasoby są tworzone w postaci wirtualnych maszyn, sieci, kontenerów czy wysokopoziomowych usług, a klient może w każdej chwili dostosować ich skalę do potrzeb. Ta elastyczność przydaje się w branżach o dużej sezonowości popytu, gdzie sprzedaż wzrasta np. w okresach letniej promocji czy świątecznej gorączki zakupowej.

System ERP w chmurze – wyzwania

Wielu przedsiębiorców myśli, że cloud niekorzystnie wpłynie na ich autonomię, silnie uzależniając od dostawcy. Tego typu relacje nazywa się Vendor lock-in. Polega ona na mocnej zależności od specyficznych, nieprzenośnych do innych środowisk chmurowych (a nawet własnych) wysokopoziomowych usług. Choć blokuje to lub znacznie spowalnia migrację w sytuacji zmieniających się warunków rynkowych lub technicznych, to zapewnia również potencjalne korzyści. Główną jest możliwość korzystania z zaawansowanych usług, które pozwalają na delegowanie wielu niskopoziomowych aspektów systemu do przestrzeni dostawcy chmury, co oszczędza  czas i zmniejsza złożoność własnych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na tego typu relację, zamykamy się w kręgu rozwiązań i technologii oferowanych przez jednego dostawcę .

Jak minimalizować Vendor lock-in?

Skutecznym sposobem minimalizowania Vendor lock-in jest budowanie systemu ERP z uwzględnieniem powszechnie przyjętych, otwartych standardów przemysłowych, np.: systemu operacyjnego Linux, silnika baz danych Postgres, czy  otwartych platform  konteneryzacji. Skuteczną metodą może być także wyposażanie systemów ERP w specjalnie zdefiniowaną warstwę zgodną z wzorcem (Anti-corruption Layer), która izoluje mechanizmy systemu od specyficznych usług chmurowych.

Warto więc śledzić rynek i dokładnie sprawdzać oferty poszczególnych dostawców ERP (m.in. analizować architekturę oprogramowania oraz warunki umów). Dzięki temu można określić poziom swobody odbiorcy systemu w zakresie wyboru dostawcy chmury.

Streamsoft Verto – elastyczny chmurowy system ERP dla handlu nowoczesnego

System ERP Streamsoft Verto gwarantuje wysoki poziom elastyczności, pozwalając na efektywne działania w środowisku różnych chmur. Dzięki temu w zależności od potrzeb wszystkie aplikacje i usługi można sprawnie importować do innego dostawcy bez utraty obecnie stosowanych funkcjonalności.

Ponadto  wszystkie elementy składowe systemu  są rozwijane zgodnie z nowoczesnymi trendami w branży handlu nowoczesnego, m.in. hiperautomatyzacją, Low Code, No Code czy Demokratyzacją w IT.

Streamsoft Verto działa w modelu SAS. Instalacją infrastruktury w chmurze zajmuje się dostawca. Klient wyłącznie wynajmuje oprogramowanie i korzysta z potrzebnych funkcji.

    Kalkulator ERP

    Określ wielkość firmy (etap 1/3)

    Kalkulator ERP

    Określ zakres wdrożenia (etap 2/3)

    Kalkulator ERP

    Pozostaw kontakt (etap 3/3)

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem:


    * https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2023-11-29-gartner-says-cloud-will-become-a-business-necessity-by-2028