Sprawny proces produkcyjny jest ważnym krokiem w stronę większej rentowności firmy. Jak go zapewnić? Stawiając na systemy ERP dla produkcji.
Sprawdź jak to wygląda w Streamsoft Prestiż!
Systemy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) wspierają proces produkcyjny na każdym etapie i zapewniają także sprawny przebieg procesów okołoprodukcyjnych, np. dotyczących logistyki i związanych z zapewnieniem niezbędnych surowców na czas.
Kluczowe funkcje w zarządzaniu produkcją
System ERP Streamsoft Prestiż posiada szereg funkcji kluczowych dla zarządzania produkcją:
- Automatyzacja powtarzalnych operacji (np. tworzenie zamówień do dostawców)
- Zarządzanie bazą technologii i marszrutami produkcyjnymi
- Zintegrowane planowanie i harmonogramowanie produkcji
- Komunikacja z systemami zewnętrznymi CAD/CAM i MES
- Całościowe i spójne zarządzanie logistyką, magazynem i innymi procesami okołoprodukcyjnymi, w tym monitorowanie i rozliczanie kosztów produkcji
- Kontrola jakości na każdym etapie produkcji
Szeroki zakres funkcjonalności dostarcza przede wszystkim rozbudowany moduł Zarządzania Produkcją, który umożliwia kompleksowe zarządzanie całym procesem produkcyjnym.
Jak wdrożenie systemu ERP Streamsoft Prestiż wpływa na efektywne zarządzanie produkcją i podnosi jej rentowność? Objaśniamy!
Automatyzacja i redukcja kosztów przy każdym rodzaju produkcji
System ERP dla produkcji Streamsoft Prestiż automatyzuje powtarzalne czynności, np. pobieranie surowców przy rozliczaniu zlecenia i przyczynia się do redukcji kosztów produkcyjnych. Wspiera działania zarówno przy produkcji masowej, jak i jednostkowej, skupionej na wytwarzaniu wyrobów zgodnych z indywidualnym zamówieniem klienta. Przykładem jest tu np. branża automotiv. Stanowi to odpowiedź na jedno z większych wyzwań XXI wieku, czyli produkcji wyrobów „szytych na miarę”.
Intuicyjne zarządzanie technologią produkcji
Sprawne definiowanie technologii zapewnia intuicyjny kreator, który umożliwia szybkie i wygodne tworzenie, kopiowanie oraz przechowywanie gotowych technologii. Gotowe warianty technologii produkcyjnej można importować bezpośrednio z pliku generowanego w programie CAD, przechodząc przez ten proces z pominięciem kreatora.
Ten obszar gwarantuje też sprawne zarządzanie marszrutą produkcyjną, czyli ustalanie kolejności operacji niezbędnych do wytworzenia produktu. W Streamsoft Prestiż można np. zamodelować przepływ produktu przez proces produkcyjny i ustalić, że po zakończonym procesie wytwórczym, produkt trafi automatycznie na magazyn wyrobów gotowych.
Zintegrowane planowanie produkcji i harmonogramowanie szczegółowe
Podobnie intuicyjnie przebiega planowanie produkcji, które odbywa się z wykorzystaniem zintegrowanych planów w metodologii APICS. Jak to wygląda? Planowanie odbywa się na arkuszu, który agreguje informacje z działu sprzedaży, marketingu oraz produkcji i zapewnia między nimi sprawną komunikację.
Co przedstawia taki plan?
Prognozy sprzedaży (i zamówienia klientów) oraz główny plan produkcji wraz z zapotrzebowaniem materiałowym niezbędnym do wykonania planu. Efekt? Realizacja całej strategii firmy na jednym arkuszu. Korzyść? Oszczędność czasu i gwarancja, że wytworzona ilość odpowiada bieżącym, realnym potrzebom sprzedażowym.
Po ustaleniu głównego planu produkcji przychodzi czas na kolejkowanie zleceń i przypisanie do nich zasobów produkcyjnych (pracownicy, maszyny itd.). Za ten proces odpowiada harmonogramowanie szczegółowe.
Jak system przedstawia wyniki harmonogramowania? Na wykresie Gantta.
Efekt? Przejrzysty rozkład operacji produkcyjnych w jednym oknie – zarówno na osi czasu, jak i w formie graficznej wraz z analizą opóźnień produkcyjnych. Plus możliwość intuicyjnej edycji metodą Drag&Drop !
Integracje z systemami zewnętrznymi
Oprogramowanie ERP integruje się z systemami CAD, MES oraz programami CAD/CAM do nestingu, wpływa to na usprawnienie procesu produkcyjnego.
- CAD – ERP – współpraca z programami do projektowania brył 3D umożliwia szybszy start produkcji, bo pozwala na import gotowych technologii z pominięciem kreatora.
- MES – ERP – sprawna współpraca pomiędzy systemem ERP a oprogramowaniem do analizy efektywności maszyn. Wszystkie informacje o zleceniu oraz wydajności maszyn (bieżący wskaźnik OEE) wyświetlają się na jednym panelu.
- Nesting – ERP – wymiana danych pomiędzy systemami zachodzi automatycznie na kilku poziomach: stany magazynowe, rozliczenie zlecenia po zakończonym procesie cięcia, zapotrzebowanie na detale do nestingu, wygenerowanie zlecenia na rozkrój. Automatyzacja rejestracji procesu cięcia minimalizuje czas pracy, co redukuje ilość zadań na hali produkcyjnej, ogranicza pomyłki oraz wspiera kalkulację technicznego kosztu wytworzenia.
Sprawne zarządzanie magazynem
Efektywne procesy produkcyjne zależą też od działań, które odbywają się poza halą produkcyjną, zwłaszcza od sprawnego zaopatrywania linii produkcyjnych. W końcu żadnego zlecenia nie da się zrealizować bez surowców. System ERP dla produkcji wspomaga te działania, oferując rozwiązanie Logistyka 2 w1: moduł desktopowy i aplikacja mobilna.
Narzędzie umożliwia sprawny transport surowców i towaru, w tym przyjęcie na magazyn wyrobów gotowych. Rozwiązanie wykorzystuje w tym celu np. etykiety logistyczne GS 1 (międzynarodowy standard znakowania) oraz urządzenia mobilne, np. czytniki kodów kreskowych, które minimalizują błędy przy przemieszczeniu towaru.
Efekt? Gwarancja szybkiej dostawy materiałów. Korzyść? Terminowa produkcja bez przestojów.
Dowiedz się więcej o systemie ERP w logistyce: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/system-erp-w-logistyce/
Skuteczna kontrola i rozliczanie kosztów produkcji
A co z analizą kosztów produkcyjnych? Streamsoft Prestiż wspiera ją dzięki możliwości kalkulacji technicznego kosztu wytworzenia – czyli TKW, który agreguje koszty pośrednie i bezpośrednie zlecenia. Porównując planowane koszty z kosztami rzeczywistymi, zapisanymi na kontach w module Finanse i Księgowość, dysponujesz konkretną wiedzą o odchyleniach na poszczególnych składnikach. Wiedza ta pozwala podejmować konkretne decyzje i np. aktualizować koszty planowane na kolejne okresy.
Szybkie rozliczenie produkcji w toku
Z kolei skutecznym narzędziem pomocnym w rozliczaniu produkcji w toku są Meldunki Zwrotne. Informują one na bieżąco o postępie zlecenia w ujęciu procentowym oraz ilościowym.
Jak to wygląda? Wystarczy kliknąć intuicyjny, dotykowy panel, aby wygenerować raport, z informacją o ilości surowców zużytych podczas produkcji, który jest podstawą do rozliczenia. A co jeśli planista oczekuje innych danych? Można ustalić inną definicję meldunku, która będzie wskaźnikiem postępu zlecenia produkcyjnego (np. ilość wykonanych operacji).
Monitorowanie produkcji z dowolnego miejsca dzięki aplikacji mobilnej
Aplikacja Kierownika Produkcji pozwala śledzić kluczowe parametry procesu wytwórczego na ekranie smartfona (np. nierozliczone meldunki zwrotne). Narzędzie można obsługiwać za pomocą tapnięć, a system alertów produkcyjnych poinformuje o stanie produkcji niezależnie od obecnej lokalizacji użytkownika. Na intuicyjność pracy z aplikacją wpływa też możliwość swobodnego rozmieszczania widgetów na ekranie smartfona metodą Drag&Drop. Intuicyjnie, szybko i zgodnie z preferencjami.
System ERP dla produkcji – korzyści
Oprogramowanie ERP dla produkcji Streamsoft Prestiż zapewnia firmom produkcyjnym szereg korzyści:
- Obieg informacji w czasie rzeczywistym w całej firmie
- Wgląd we wszystkie etapy produkcji
- Efektywne planowanie i harmonogramowanie produkcji
- Możliwość szybkiej eliminacji przestojów na hali
Mamy bogate doświadczenie wdrożeniowe – ponad 500 w samym sektorze produkcji i liczne referencje od tych, którzy nam zaufali.
Umów bezpłatną prezentację systemu
Aby natomiast przekonać się jak system ERP działa w praktyce, umów się na bezpłatną prezentację.