Niestabilny łańcuch dostaw zakłóca handel i uniemożliwia terminową realizację zamówień. Jak sobie z tym radzić ? Podpowiadamy !

Z czego składa się łańcuch dostaw ?

Zarządzanie Łańcuchem dostaw (ang. Supply Chain Management) obejmuje wszystkie procesy związane z transportem, monitorowaniem oraz przetwarzaniem dóbr. Pierwszy etap polega na zakupie surowca, ostatni na dostarczaniu gotowych produktów do klienta końcowego. Oznacza to, że uczestnikami łańcucha dostaw są zarówno producenci, jak i dostawcy surowca oraz odbiorcy gotowych wyrobów.

Dlaczego sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw jest istotne ?

Bez sprawnego łańcucha dostaw firmy nie mogą prowadzić skutecznej wymiany handlowej. Jest to szczególnie widoczne w branżach, które zgodnie z panującym trendem, produkują głównie pod indywidualne zamówienie klienta, wykorzystując surowce z wielu źródeł (np. branża stalowa).

Wnioski?

Firmy powinny wzmacniać własny łańcuch dostaw, aby uodpornić się na niespodziewane zmiany i gospodarcze wstrząsy, które zakłócają handel.

Jak to zrobić ? Stosując kilka zasad.

Zasady sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw

Kluczowe zasady, które pomagają utrzymać stabilny łańcuch dostaw to m.in:

  • Szybkość działania: dotyczy czynności wykonywanych od chwili rejestracji zamówienia, aż do momentu otrzymania środków finansowych od klienta końcowego. Zapewnia to m.in. solidna infrastruktura i sprawny system komunikacji.
  • Koordynacja działań: Oprócz szybkości liczy się też harmonia. Dla przykładu: wyobraź sobie, że towar został już wyprodukowany, a teraz należy go sprawnie przemieścić do strefy wydania i przygotować do wysyłki. Wymaga to synchronicznej pracy, ponieważ efektywność jednego działu firmy, może wpłynąć negatywnie na inny i w efekcie zakłócić funkcjonowanie całego łańcuchu dostaw.
  • Szybki przepływ informacji: Terminowa realizacja zamówień wymaga szybkiej wymiany informacji m.in. nt. rodzaju surowców czy wielkości zamówień. Dotyczy to zarówno komunikacji wewnętrznej (magazyn, hala produkcyjna, sprzedaż), jak i zewnętrznej (dostawcy, klienci itd.).
  • Poznanie oczekiwań wszystkich uczestników łańcucha dostaw: Rozpoznanie potrzeb to klucz do udanej współpracy i gwarancja korzyści zarówno dla producentów, jak i dostawców oraz klientów. Warto więc znać np. oczekiwania klienta w zakresie jakości produktów czy miesięczną ilość dostaw, którą nasz dostawca jest w stanie zorganizować. W tym celu warto stosować skuteczne wskaźniki pomiaru osiągnięć.

System ERP – kontrola łańcucha dostaw w jednym narzędziu

Systemy ERP (ang. enterprise resource planning) optymalizują i automatyzują procesy we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa. Są solidnym fundamentem, który gwarantuje sprawną komunikację w obrębie firmy oraz jej dostawcami i klientami. Innymi słowy, oprogramowanie ERP to cyfrowy szkielet organizacji, który spaja wszystkie działania dotyczące łańcucha dostaw w jednym narzędziu.

System ERP Streamsoft Prestiż

Przykładem takiego systemu jest Streamsoft Prestiż. Narzędzie wspiera przebieg procesów, które są kluczowe dla utrzymania stabilnego łańcucha dostaw: logistyczne, magazynowe oraz produkcyjne i zakupowe.

Każdy moduł odpowiada konkretnemu obszarowi organizacji, np. logistyce, a wszystkie pracują w ramach jednej wspólnej bazy danych. Dzięki temu pracownicy różnych jednostek firmy zyskują dostęp do bieżących informacji o stanie przedsiębiorstwa i możliwość sprawnej komunikacji. Co dokładnie zapewnia Streamsoft Prestiż ?

Streamsoft Prestiż - ekran główny

 Zautomatyzowany proces zakupowy

System wspiera proces zakupu materiałów niezbędnych do produkcji. Tworzy zamówienia do dostawców na bazie sugestii zakupowych, uwzględniając przy tym średni czas dostawy i określone minima zakupowe. Efekt? Szybsza dostawa surowców i mniejsze ryzyko pomyłki podczas składania zamówień.

Sprawna logistyka

Logistyka 2 w 1 (moduł desktopowy i aplikacja mobilna) optymalizuje przebieg wszystkich działań z zakresu logistyki magazynowej. Oferuje skuteczną kontrolę przyjęcia, szybki transport towaru czy obsługę jednostek logistycznych. Rozwiązanie sprawdza się w magazynach o różnych powierzchniach (wysoko – regałowy; nisko – regałowy) czy układach (z podziałem na strefy, klasy, regały itp.)
Co oferuje Logistyka  2 w 1?

  • Obsługa etykiet GS 1: etykiety są zgodne z międzynarodowym systemem oznaczeń oraz ułatwiają identyfikację uszkodzonego towaru czy surowca, zarówno w magazynie, jak i na każdym innym etapie łańcucha dostaw. Można je generować bezpośrednio w systemie, bez używania dodatkowego oprogramowania.
  • Aplikacja Magazyn Mobilny: rozszerza możliwości modułu Logistyka. Narzędzie działa na kolektorze mobilnym, a wszystkie ruchy wykonywane na urządzeniach z aktywną aplikacją są zapisywane w systemie. Gwarantuje to sprawną wymianę danych pomiędzy magazynierami, a osobami odpowiedzialnymi za planowanie czy koordynację działań.
  • Aplikacja rozszerzająca Kurier: przyspiesza przygotowanie towaru do wysyłki. Współpracuje z wieloma aplikacjami firm kurierskich(m.in. UPS, DPD, INPOST, GLS) i generuje wszystkie niezbędne dokumenty (listy przewozowe, potwierdzenia nadania, raporty z aktualnym statusem wysyłek).
  • Statystyki wydajności: Moduł Logistyka gromadzi dane, które pozwalają klientom na prowadzenie szerokich statystyk, np. nt. wydajności magazynierów czy łącznej liczby ruchów w konkretnym okresie. Efekt? Dostęp do wiedzy o efektywności poszczególnych procesów, który pozwala na ciągłe podnoszenie wydajności pracy.
Harmonogramowanie szczegółowe - wykres Gantta

Kontrola procesu produkcyjnego na każdym etapie

Im sprawniejszy proces wytwarzania, tym towar szybciej opuszcza halę produkcyjną i trafia do klienta w ustalonym terminie. Dobrze więc kiedy przebiega pod kontrolą nowoczesnego narzędzia, które organizuje każdy etap tego procesu, pozwalając tym samym unikać kosztownych przestojów.

W systemie Streamsoft Prestiż za organizację procesu produkcyjnego odpowiada rozbudowany moduł Zarządzanie Produkcją. Narzędzie zapewnia płynną produkcję, wspiera zarówno proces jej planowania, harmonogramowania, jak i realizacji. Poza tym umożliwia przeprowadzanie kompleksowej kontroli jakości na każdym etapie produkcji (początkowa, międzyoperacyjna, końcowa).

Śledzenie produktów w całym łańcuchu dostaw

Streamsoft Prestiż posiada rozbudowane funkcje z zakresu analizy traceability (z. ang identyfikowalność). Rozwiązanie daje możliwość monitorowania wszystkich składowych łańcucha dostaw oraz przyspiesza lokalizowanie wadliwej partii produktu. Efekt? Możliwość sprawnego wycofania wyrobów niezależnie od ich aktualnej lokalizacji w łańcuchu dostaw i minimalizacja zbędnych kosztów.

Zarządzanie łańcuchem dostaw z systemem ERP – korzyści

Podsumowując, system ERP pomaga w utrzymaniu stabilnego łańcucha dostaw i zapewnia firmom szereg korzyści:

  • Terminowa realizacja zamówień
  • Optymalizacja poziomu zapasów
  • Minimalizacja kosztów związanych z transportem i przechowywaniem towaru,
  • Wzrost satysfakcji klientów

Umów się na bezpłatną prezentację !

Skuteczność Streamsoft Prestiż potwierdzają liczne referencje oraz liczba wdrożeń w sektorze produkcyjnym – ponad 500 ! Użytkownikami systemu są firmy z różnych branż (m.in. okołomedyczna, stalowa, tekstylna, biomedyczna).

Aby poznać praktyczne działanie systemu, umów się na bezpłatną prezentację. Podczas spotkania z ekspertem poznasz więcej zalet oprogramowania, w tym dowiesz się więcej o korzystnym wpływie Streamosft Prestiż na łańcuch dostaw.

Umów Prezentację

    Uzupełnij formularz, oddzwonimy do Ciebie!

    Zaproponujemy termin bezpłatnej prezentacji systemu ERP.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: