Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
E-commerce jest najszybciej wzrastającym kanałem sprzedaży w Polsce (obecnie ponad 150 tys. firm).* Dla przedsiębiorców oznacza to sporą konkurencję i ciągłą walkę o uwagę klienta.
Kto wygrywa?
Sklepy internetowe, które wysyłają szybko i zgodnie z zamówieniem, umacniając w ten
sposób wizerunek zaufanych sprzedawców.
Jak to robić?
Inwestując w system WMS dla e – commerce.
Magazyn e – commerce - szybko, dużo i intensywnie
Co charakteryzuje magazyny e – commerce? Duża liczba paczek doręczana przez różnych dostawców i równie liczne przesyłki spływające na magazyn. Oprócz zamówień i zwrotów są to też reklamacje, rejestrowane nie tylko w sklepie online, ale też pochodzące np. z marketplace.
Taka duża liczba zadań i dynamiczne zmiany, np. konieczność uzupełnienia zamówienia „w realizacji”, wymagają szybkiej pracy i ciągłej komunikacji pomiędzy magazynierami na hali, a biurem obsługi klienta. Wszystko po to, aby spełniać oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów i wysyłać zamówienia na czas.
System WMS Streamsoft Verto - jak usprawnia pracę magazynue-commerce?
System WMS Streamsoft Verto automatyzuje procesy logistyczne i wpływa na efektywną pracę w e-commerce. Przyspiesza przepływ towarów przez magazyn oraz proces inwentaryzacji, a także ułatwia kontrolę stanów magazynowych. System posiada też aplikację mobilną na smartfony i czytniki kodów kreskowych, która ma przyjazny interfejs i gwarantuje sprawną pracę na hali.
Wsparcie 3 kluczowych procesów logistycznych: przyjęcie, kompletacja i wydanie
System WMS przyspiesza przyjęcie towaru dzięki zastosowaniu terminali WMS wyposażonych w czytniki kodów kreskowych. Urządzenie pozwala na porównanie rzeczywistych ilości dostarczonego towaru z ilościami na zamówieniu.
Z kolei etap alokacji produktów wspierają algorytmy uwzględniające parametry rozkładu (m.in. gabaryt, lokalizacja itp.). Informacje zapisane podczas alokacji są podstawą do tworzenia tzw. ścieżek kompletacji ułatwiających magazynierom pracę na etapie zbiórki zamówień. Pomaga w tym także integracja z automatyką magazynową, do której należą m.in.: sortery fizyczne, regały automatyczne typu shuttle czy roboty AGV.
Jak przebiega przygotowanie do wysyłki? Na etapie pakowania wsparciem są panele weryfikacyjne, które ułatwiają kontrolę, czy dany produkt jest zgodny z zamówieniem. W tym celu system wykorzystuje zdjęcia towaru w celu porównania go z wysyłanym asortymentem. W organizacjach, które stosują podwójną weryfikację na etapie pakowania, operator ma też możliwość kontroli wagi produktu (po integracji z wagą) przed zamknięciem zamówienia.
Wydruki do zamówień zawsze na czas
Streamsoft Verto to także automatyzacja wydruków do przygotowanych wysyłek zawsze w odpowiednim momencie. Po akceptacji wszystkich pozycji z zamówienia system wystawia takie dokumenty jak: faktura, dokument zwrotu, dokument WZ, czy etykieta listu przewozowego (system ma wbudowane ponad 80 integracji z przewoźnikami), czyli standardowy must have wydruków w każdej firmie z branży.
Inwentaryzacja i bieżąca kontrola stanów na magazynie
Dostępne są dwa warianty inwentaryzacji: ciągła lub cykliczna. System WMS pozwala wykonywać je bez wstrzymywania pracy magazynu. Korzyść? Ciągła, niezakłócona praca na hali, brak blokady sprzedaży produktów (poza inwentaryzowaną lokalizacją) oraz aktualne stany magazynowe.
Rejestracja zdarzeń magazynowych w systemie WMS (m.in. przez wykonywane skany) to także solidna baza wiedzy np. o czasie realizacji poszczególnych procesów. Zebrane w ten sposób informacje można przetworzyć w dane zarządcze. Menadżerowie logistyki zyskują dzięki temu precyzyjne informacje o jakości pracy i wiedzą, gdzie jest przestrzeń do udoskonalania procesów.
Aplikacja mobilna - zarządzanie magazynem z dowolnego miejsca
Istotnym elementem, który wspomaga pracę magazynierów, jest Aplikacja WMS Streamsoft Verto na urządzenia mobilne (kolektory ze skanerami i smartfony). Narzędzie ma przejrzysty interfejs (m.in. duże i czytelne menu, obsługa zdjęć produktowych), który zapewnia użytkownikom łatwość wdrożenia się do pracy i efektywność realizowanych zadań.
Aplikacja powstała w technologii MDA (Model Driven Architecture), co dodatkowo umożliwia dostosowania jej do indywidualnych wymagań.
System zarządzania magazynem, który rozwija się razem z firmą
Wyobraź sobie, że marka staje się bardziej rozpoznawalna, a po produkty z twojego e – sklepu sięga coraz liczniejsza grupa konsumentów. Efekt? Wzrost liczby klientów, który przekłada się na większą liczbę zamówień i tym samym więcej pracy. Jak radzić sobie z takimi wyzwaniami? Korzystając z możliwości systemu WMS, który rozwija się wraz z firmą i kiedy biznes rośnie, dostarcza mu potrzebnych rozwiązań.
System ERP a system WMS
Sukces rozwijającego się e-commerce wymaga spójnej komunikacji w obrębie całej firmy. Innymi słowy, zależy on nie tylko od sprawnego zarządzania magazynem, ale też skutecznej współpracy pomiędzy halą a innymi działami firmy (obsługa klienta, zwroty, księgowość itd.). W centrum tych działań zawsze pozostaje klient, który oczekuje bieżącej informacji o statusie i czasie realizacji swojego zamówienia. Gwarantuje to integracja systemów i danych procesowych pomiędzy magazynem i biurem (innymi działami w firmie). Warto o tym pamiętać, bo to klucz do pozytywnego doświadczenia zakupowego konsumentów.
Kompleksowość obiegu informacji w firmie zapewnia współpraca systemu WMS z systemem ERP.
System WMS Streamsoft Verto
WMS Streamsoft Verto jest częścią systemu ERP (Enterprise Resource Planning). Brak konieczności wymiany danych między nimi (jedna spójna baza) pozwala efektywnie realizować kluczowe procesy: od sprzedaży i logistyki, przez zaopatrzenie, po rozliczenia i księgowość. Taki systemowy all-in-one w e-commerce to gwarancja wysokiej jakości obsługi klienta i maksymalizacja jego retencji.
System WMS – korzyści
Podsumowując, system WMS (Warehouse Management System) to skuteczne narzędzie dla każdej firmy, której zależy na:
- Szybkiej wysyłce zamówień
- Minimalizacji ilości błędów przy wydaniach (mniejsza liczba reklamacji/zwrotów)
- Skalowalności i możliwości dostosowania firmy do zmian
- Minimalizacji przestojów tj. ciągłej pracy magazynu
- Optymalizacji procesów w firmie (dzięki współpracy z systemami ERP)
- Wysokim wskaźniku retencji klientów.
Ile kosztuje system WMS dla e – commerce ?
Na koszt wdrożenia systemu WMS wpływa wiele czynników. Liczy się m.in. rodzaj działalności, wolumen wysyłek, ilość operatorów (kierowniczych, pakujących, zbierających) czy zakres integracji (z firmami kurierskimi, systemem ERP czy automatyką magazynową).
Planujesz wdrożenie systemu WMS? Jeśli chcesz poznać orientacyjny koszt wdrożenia systemu WMS, wypełnij formularz.
Źródło:
- *Izba Gospodarki Elektronicznej, Dekada polskiego e – commerce: Izba Gospodarki Elektronicznej | Premiera Raportu e-Izby: Dekada polskiego e-commerce (eizba.pl), https://eizba.pl/premiera-raportu-e-izby-dekada-polskiego-e-commerce/