Automatyka magazynowa przyspiesza realizację kluczowych operacji na hali magazynowej. Oprócz szybkości zapewnia precyzję, która pozwala utrzymać wysoki poziom jakości usług oraz zwiększa efektywność operacyjną.

Sytuacja na rynku pracy w logistyce

W wielu branżach notuje się stopniowy odpływ pracowników. Trend nasila się zwłaszcza wśród personelu magazynowego. Zmęczenie powtarzalnymi obowiązkami oraz szybkie tempo realizacji zadań skłaniają ludzi do szukania innych miejsc pracy.

Odczuwają to przedsiębiorcy, którym doskwiera ciągły brak wykwalifikowanej kadry. Kolejni pracownicy muszą przechodzić długie szkolenia, a po wdrożeniu w obowiązki … odchodzą. W efekcie tego firmy pomagają w rozwoju kompetencji, które adepci wykorzystują finalnie np. u konkurencji. Jak temu zapobiegać?

Automatyzacja: lekarstwo na fluktuację kadry

Zdaniem wielu ekspertów z branży remedium na te wyzwania stanowi automatyzacja procesów magazynowych, która odciąża pracowników od wykonywania powtarzalnych zadań. Dzięki temu personel zyskuje też większe szanse na awans, ponieważ może otrzymać nowy zakres obowiązków, często bardziej strategicznych czy kierowniczych.

Sami pracownicy widzą w automatyzacji skuteczne wsparcie, przydatne w realizacji codziennych obowiązków. Wg badań Zebra Technologies, 83% magazynierów deklaruje, że wdrożenie automatyki magazynowej to wyraźny sygnał troski pracodawcy o ich potrzeby, ponieważ zapewniając dostęp  do nowoczesnych technologii, który znacznie ułatwiają im codzienną pracę.

Minimalizacja błędów i odpowiedź na potrzeby klientów: automatyzacja oczami managerów

Managerowie i członkowie kadry zarządzającej, którzy planują wdrożenie automatyki na swoich magazynach, chcą przede wszystkim zmniejszać skutki niedoborów kadrowych (75%). Wielu liczy również na poprawę jakości usług dzięki minimalizacji błędów (71%).

Tak więc statystyki potwierdzają – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy widzą w automatyzacji wiele korzyści.

Co składa się na automatykę magazynową?

Na automatykę magazynową składają się urządzenia i rozwiązania technologiczne, które wspierają personel w wykonywaniu operacji na hali m.in.: przyjęciach, wydaniach, kompletacji czy relokacji.

Przykładowe urządzenia tej klasy to m.in.:

  • wózki samojezdne AGV (ang. Automated Guided Vehile: bezzałogowe i zdalnie sterowane pojazdy służące do transportu towaru głównie w obrębie stref, w których ze względu na niebezpieczeństwo ogranicza się aktywność ludzi.
  • układnice paletowe (ang. ASRS: Automatic Storage and Retrieval System): specjalne platformy służące do odkładania palet na regałach. Są wyposażone w wysięgnik, który pobiera ładunki z półek i transportuje je do innych części magazynu. ASRS może przenosić towar o wadze nawet 1,5 t.
  • autonomiczne roboty mobilne (ang. Autonomous Mobile Robot): maszyny, które wyglądają jak odkurzacz i podobnie jak AGV wspierają procesy logistyki wewnętrznej. Podczas transportu szukają najbardziej optymalnych tras. Pomagają im w tym czujniki sensoryczne, kamery oraz wirtualna mapa pozwalające na szybkie wykrywanie przeszkód (barier, kartonów itp.).

Automatyka magazynowa: 3 pule korzyści

Eksperci wskazują na 3 poziomy (pule) korzyści wynikające z zastosowania automatyki magazynowej:

Poziom 1: wzrost gęstości składowania

Wdrożenie automatyki magazynowej zapewnia większą gęstość składowania.

Urządzenia i maszyny zajmują  mało przestrzeni, w magazynie jest więc dużo miejsca na ładunki. Niektóre z nich mają wręcz kompaktowe rozmiary (np. AGV), dlatego można nimi nawigować np. w małych przesmykach między podłoga a półką zawieszoną na wysokości 30 – 40 cm. Dzięki temu towar można składować gęsto, jednocześnie nie utrudniając pracownikom dostępu do artykułów.

Poza tym w wyniku wdrożenia automatyki wzrasta również poziom bezpieczeństwa, ponieważ automaty i roboty mogą zastępować ludzi np. w pracy na wysokich regałach.

Poziom 2: sprawny przepływ towaru na magazynie

Wdrożenie automatyki magazynowej obejmuje również tzw. obszary funkcyjne hali (picking, strefa przyjęcia i wydania, weryfikacja itd.). Dzięki temu wzrasta:

  • szybkość kompletacji, a ściślej realizacji zamówień (ma szczególny wpływ na satysfakcję klientów)
  • jakość procesów (minimalizacja błędów, np. na etapie pierwszej mili)

Poziom 3: sprawna komunikacja na linii automatyka - magazyn - biuro

Szereg korzyści dostarcza też tzw. integracja informatyczna lub pionowa. Chodzi tu m.in. o bieżącą wymianę danych pomiędzy automatyką, systemem zarządzania magazynem a nadrzędnym oprogramowaniem koordynującym inne procesy w firmie (finansowe, sprzedażowe itd.).

Korzyści prezentują przykładowe scenariusze:

  • ERP przesyła do systemu magazynowego zlecenie kompletacji zamówienia. WMS analizuje poziom bieżącej aktywności urządzeń, żeby przydzielić zadanie do najmniej obciążonych jednostek i zapewnić szybką realizację operacji.
  • sortery, wysięgniki i inne automatyczne pojazdy przekazują do systemu sterującego cenne dane pomocne np. w lokalizacji towaru, analizie statusu zlecenia czy analizie wydajności pracy na hali.

Jak przygotować się do wdrożenia automatyki magazynowej ?

Przed implementacją automatyki, warto określić cele i odpowiedzieć na pytanie – co zamierzam osiągnąć? Zwiększyć szybkość realizacji zamówień o 25%, a może zoptymalizować przestrzeń magazynu o 30%. Warto ustalić też budżet adekwatny do zakresu projektu.

Kolejny krok polega na wyborze właściwych urządzeń, które pozwolą osiągnąć wyznaczone cele. Dobrze tu uwzględnić: koszt, elastyczność, zakres funkcji czy sposób obsługi maszyn. Wybór tych intuicyjnych w obsłudze umożliwi kadrze szybkie przysposobienie się do pracy. Z kolei elastyczność ułatwia wdrożenie instalacji w magazynach różnego typu.

Co dalej?

Czas na opracowanie planu zarządzania zmianą. To istotne, bo choć większość pracowników patrzy na automatyzację, jak na wsparcie, to spora część może widzieć w niej wyłącznie konkurencję. Warto więc wyjaśnić, że automatyzacja usprawnia pracę ludzi, w żadnym razie ich nie zastępuje. Pomaga w tym np. jasna prezentacja zalet tej technologii.

Pamiętaj o integracji automatyki magazynowej z WMS

Warto podkreślić, że proces automatyzacji magazynu nie ogranicza się do instalacji sorterów, pojazdów AGV czy innych autonomicznych urządzeń. Równie istotne jest wdrożenie odpowiedniego oprogramowania sterującego, które będzie kontrolować operacje magazynowe, zapewniając wysoki poziom wydajności.

Dobrze zintegrować automatykę magazynową z WMS. Poza tym, że rozwiązanie tej klasy upraszcza kontrolę nad maszynami, to pozwala na sprawną wymianę danych między magazynem a „biurową” częścią firmy (dział finansów, sprzedaży, kadr itd.). Zapewnia więc klientowi pełną pulę korzyści. Kluczową rolę odgrywają tu interfejsy WMS dla automatyki magazynowej. Czytelne widoki gwarantują m.in. łatwość wdrożenia się w obsługę.

Optymalizacja pracy magazynu

Streamsoft Verto WMS: zwiększaj efektywność pracy na magazynie

Przykładem takiego rozwiązania jest Streamsoft Verto WMS, który ma szeroki zakres integracji z automatyką magazynową. Współpracuje m.in. z sorterami, wózkami, taśmami transportowymi, jednocześnie analizując bieżącą wydajność pracy maszyn w różnych kontekstach (np. łączny tonaż obsłużonego ładunku, szybkość obsługi). Pozwala to na błyskawiczną reakcję na każdy spadek wydajności.

Warto podkreślić, że dzięki dużej elastyczności specjaliści wdrażają moduł do integracji z automatyką zawsze z uwzględnieniem potrzeb i możliwości klienta.

Oto najpopularniejsze praktyki integracji WMS z automatyką magazynową:

  • Interfejsy komunikacyjne: zapewniają bezpośrednią komunikację WMS z automatyką magazynową. Wymiana danych zachodzi w czasie rzeczywistym, co umożliwia śledzenie wydajności operacji na bieżąco i ewentualną szybką reakcję np. w przypadku spadku efektywności urządzeń.
  • Protokoły komunikacyjne: współpraca zachodzi za pośrednictwem standardowych protokołów takich jak OPC (Ole for Process Control) czy MGTT (Message Queuing Telemetry Transport). Protokoły tej klasy są skalowalne, gwarantują więc sprawną komunikację niezależnie od ilości obsługiwanych maszyn.
  • Oprogramowanie pośredniczące: jeżeli urządzenia automatyki i system WMS mają różne protokoły komunikacyjne, to narzędzia można zintegrować za pomocą oprogramowania pośredniczącego. Rozwiązanie sprawnie dekoduje informacje i synchronizuje proces wymiany danych między systemami.
  • System sterowania magazynem: łączność między WMS a automatyką zapewnia również system sterowania magazynem (MCS). W takim układzie WMS przekazuje do MCS np. informacje o zamówieniach, a ten przesyła te dane do wysięgników, regałów, sortowników automatycznych i innych urządzeń.

Niezależnie od sposobu komunikacji, interfejs wymiany danych jest czytelny, więc użytkownicy mogą sterować maszynami w sposób intuicyjny.

WMS + ERP: całościowa kontrola pracy firmy

Streamsoft Verto WMS komunikuje się również z systemem ERP. Współpraca zachodzi za pośrednictwem szyny ESB lub interfejsu API. Taka integracja zapewnia pełną kontrolę nad realizacją zamówień na każdym etapie i solidne wsparcie w obsłudze klienta (np. dzięki niej można szybko podejrzeć status reklamacji).

Dowiedz się więcej o WMS, który optymalizuje przestrzeń magazynu nawet o 30%!

System WMS optymalizuje przestrzeń magazynu nawet o 30%. Wraz z ERP tworzy narzędzie typu ALL in ONE. W dodatku ciągle modernizowane zgodnie z najnowszymi trendami na rynku.

Chcesz poznać więcej korzyści płynących z integracji WMS z automatyką magazynową? Myślisz o wdrożeniu narzędzia w swoim magazynie? Wypełnij formularz poniżej i umów się na bezpłatną prezentację, w której poznasz przybliżone koszty zakupu WMS.

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: