Istotnym elementem działalności firmy produkcyjnej jest zbieranie informacji o tym, ile czasu pracownik hali produkcyjnej poświęca na realizację danego zadania. Pozwala to na porównywanie czasów planowanych dla danej czynności z rzeczywistym czasem ich wykonywania. Jak rejestrować czas pracy, aby dokładnie naliczać wynagrodzenia?
Zobacz!
Jak prowadzić ewidencję czasu pracy?
Działania przedsiębiorcy w zakresie ewidencji czasu pracy reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej. Wg aktu w ewidencji powinny się znaleźć informacje, takie jak np.: czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczba przepracowanych godzin i nadgodzin, liczba godzin dyżuru ze wskazaniem miejsca jego pełnienia czy rodzaj i wymiar czasu wolnego. Podkreśla się też konieczność zapisywania czasu pracy każdego pracownika na odrębnych dokumentach.
Jednocześnie akt daje swobodę, jeśli chodzi o wybór formy ewidencji. To przedsiębiorca decyduje, czy zostanie przy tradycyjnej rejestracji np. na papierowych listach, czy uzna, że lepiej sprawdzi się ewidencja czasu online przy pomocy nowoczesnych systemów.
Jak działa system rejestracji czasu pracy w systemie ERP?
System ERP Streamsoft Prestiż posiada trzy podstawowe mechanizmy rozliczania czasu pracy:
- Meldunki start-stop
- System Rejestracji Czasu Pracy
- Moduł Karty Pracy
Mechanizmy te, współdziałając ze sobą, pozwalają kompleksowo rejestrować i rozliczać czas pracy w zleceniu produkcyjnym. Poniżej kilka konkretów.
Meldunki start-stop
Meldunki start-stop umożliwiają pozyskiwanie danych o czasie realizacji konkretnych zadań bezpośrednio z hali produkcyjnej poprzez system informacji zwrotnych przekazywanych za pomocą paneli meldunkowych rozmieszczonych na hali (na podstawie systemu kodów kreskowych). Dzięki wykorzystaniu meldunków start-stop system ERP otrzymuje pełną informację o tym, który z pracowników, kiedy, co oraz w jaki sposób wykonywał.
Zalety meldunków start – stop w firmach produkcyjnych są liczne. Identyfikacja łącząca ze sobą osobę, czas i miejsce realizacji oraz rodzaj zadania pozwala w intuicyjny sposób automatyzować naliczanie płac. Z wykorzystaniem meldunków start-stop Streamsoft Prestiż może wyliczać zarówno rzeczywisty czas przeznaczony na realizacje danej operacji produkcyjnej, jak i ten poświęcony na prace poza zleceniem – tzw. prace różne.
System Rejestracji Czasu Pracy (system RCP)
Uzupełnieniem dla tych informacji są dane m.in. o pełnym czasie przepracowanym przez pracownika w danym dniu uzyskiwane za pomocą systemu RCP.
RCP, czyli Zewnętrzny System Rejestracji Czasu Pracy (zintegrowany ze Streamsoft Prestiż), tworzy całościowy system, który umożliwia rejestrację wejść i wyjść pracowników na teren firmy/hali produkcyjnej. Te dane trafiają bezpośrednio do ewidencji czasu pracy systemu ERP Streamsoft Prestiż. Następnie są tam przetwarzane, zapewniając kompleksowy wgląd w proces roboczy przedsiębiorstwa.
Rejestracja czasu pracy pracowników RCP uwzględnia również np. czas na przebranie czy przerwę. Dzięki niemu możliwe jest rozliczanie nadgodzin w cyklach jedno lub wielomiesięcznych, w różnych systemach rozliczania czasu pracy.
Moduł Karty Pracy
Moduł Karty Pracy daje możliwość rozliczania pracowników produkcyjnych na akord ilościowy i akord godzinowy. Narzędzie uzupełnia system rozliczania czasu pracy dostępny w systemie ERP Streamsoft Prestiż. Jego zadaniem jest rejestracja czasu pracy pracowników na poszczególnych zleceniach. Ewidencja prowadzona jest dla każdego dnia oddzielnie, a godziny pracy w dany dniu mogą być przyporządkowane wielu zleceniom.
Ten sposób rejestracji danych pozwala m.in. na wnikliwą analizę poszczególnych dni roboczych w kontekście miesiąca. Pozwala też precyzować przepracowany przez danego pracownika czas zarówno w godzinach pracy, jak i w ilościach akordowych.
Dane do analizy spływają do modułu z wykorzystaniem meldunków start-stop oraz systemu RCP, czyli „dostarczane są” przez pracowników produkcyjnych bezpośrednio z hali. System pomaga je uporządkować w kompleksowy raport, który można prześledzić w jednym oknie. Co więcej, ilości akordowe lub godzinowe pomnożone przez zarejestrowane w systemie stawki wypłat pozwalają wyliczyć wartości płacowe.
Co dalej?
Dane zgromadzone w module Karty Pracy zaciągane są przez moduł Kadry i Płace i mogą stanowić podstawę naliczeń wynagrodzeń z uwzględnieniem rozdziału kosztów naliczonych wynagrodzeń według rozdziału kosztów wynagrodzeń na poszczególne zlecenia.
Ewidencja czasu pracy i naliczanie płac pod kontrolą systemu ERP
Podsumowując, oprogramowanie ERP dla firm produkcyjnych Streamsoft Prestiż zapewnia pełną kontrolę nad czasem, jaki operatorzy poświęcają na wykonywanie poszczególnych czynności na hali produkcyjnej i tym samym zapewnia rzetelne rozliczanie zleceń, a także naliczanie wynagrodzeń oraz dodatków np. premii itp.
Skuteczna produkcja w praktyce firm
Pokazujemy efektywny przebieg procesów - krok po kroku, na konkretnych przykładach!
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów