Mariusz Smoliński

Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

Mariusz Smoliński

Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

We współczesnych firmach produkcyjnych dominują dwie strategie zarządzania produkcją: pull i push. Mają różne priorytety i różnią się m.in. odmiennym podejściem do zaopatrywania produkcji w surowce.

Która ze strategii sprawdzi się w twojej firmie? Podpowiadamy!

System push – na czym polega ?

System push opiera się na produkcji dużej ilości wyrobów, które dopiero później są „wypychane” na rynek. Strategia bazuje głównie na prognozach sprzedażowych (rzadziej na zamówieniach od odbiorców). Dlatego kiedy kalkulacje nie pokrywają się z realnym zapotrzebowaniem, to podaż znacznie przekracza popyt i może prowadzić do kosztownej nadprodukcji.

Cechy charakterystyczne:

  • Duże partie produkcyjne
  • Produkcja oparta na prognozach
  • Używanie sporej ilości zapasów
  • Priorytet stanowi ilość

System pull – na czym polega ?

System pull opiera się na wytwarzaniu wyrobów przeznaczonych do realizacji bieżących zamówień, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Oznacza to, że zadaniem systemu jest dostarczenie surowców wyłącznie w ilościach, które pokrywają aktualne zapotrzebowanie na produkty.

Dzięki jasno wyznaczonym celom pull zapobiega kosztownej nadprodukcji i zapewnia oszczędności materiałowe.
Strategia łączy się z zasadami Lean Manufacturing, czyli tzw. szczupłej produkcji. Zastosowaniem tych reguł w praktyce jest np. metoda Kanban.

Cechy charakterystyczne:

  • Skoncentrowanie na jakości
  • Mała ilość zapasów
  • Produkcja pod bieżące zamówienia
  • Małe partie produkcyjne
  • Niski poziom zapasów

Push vs Pull

Metoda pull wydaje się bardziej ekonomiczna, ponieważ nie generuje nadwyżki produktowej i dostarcza jakościowych wyrobów w ilości zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem. W praktyce to, która okaże się skuteczniejsza, zależy od specyfiki artykułów, sytuacji na rynku oraz modelu biznesowego firmy.

Dla przykładu metoda push sprawdza się przy produkcji szybko rotujących wyrobów, na które jest stały i stabilny popyt, np. w branży farmaceutycznej. Poziom sprzedaży artykułów z tej grupy utrzymuje się przeważnie na podobnym poziomie przez cały rok. Z drugiej strony istnieją kategorie produktów sezonowych (np. bombki choinkowe), które dobrze schodzą w określonych sezonach, np. w czasie świąt. W takim przypadku również sprawdza się system push, ponieważ zapewnia regularną produkcję dużej ilości wyrobów w „gorącym” okresie.

Z kolei system pull jest skuteczny wszędzie tam, gdzie dominuje produkcja wyrobów pod indywidualne zamówienie klienta. Przykładem są meble.

Push + pull : czyli efektywna synteza zalet

Najwięcej korzyści przynosi tzw. system hybrydowy, który łączy zalety obu strategii. W praktyce rozwiązanie polega na tym, że firma produkuje głównie w celu realizacji bieżących zamówień, uwzględniając aktualne zapotrzebowanie na surowce. Z kolei kiedy popyt wzrasta, przedsiębiorstwo przestawia się ze strategii pull na push i rozpoczyna produkcję większej ilości towaru.

Zaletą systemu jest duża elastyczność, która umożliwia kształtowanie produkcji w zależności od aktualnej sytuacji sprzedażowej.

Pulpit kierownika w systemie Streamsoft Prestiż

Strategie produkcji Pull Push a systemy ERP

Systemy ERP oferują wiele funkcjonalności, które wspierają obie wymienione wyżej metody produkcji: push, pull (oraz systemy hybrydowe). Przykładem jest Streamsoft Prestiż z rozbudowanym modułem Zarządzania Produkcją, który zapewnia m.in.:

Gwarancja spójności danych

Wszystkie informacje dotyczące produkcji oraz obszarów pozaprodukcyjnych (logistyka, finanse i księgowość, sprzedaż itd.) spływają do jednej bazy danych. Efekt? Sprawna współpraca w obrębie całej firmy, dzięki szybkiemu dostępowi do informacji z każdego działu organizacji.

Wielopoziomowy zintegrowany plan

System ERP pozwala na tworzenie precyzyjnych planów zarówno na podstawie bieżącego koszyka zamówień (wewnętrznych i zewnętrznych), jak i prognoz marketingowych. W efekcie powstaje główny harmonogram produkcji (MPS) wskazujący ilości, które należy wytworzyć w konkretnym okresie (miesiące, tygodnie, dni). Uzupełnienie tych poziomów stanowi wykaz potrzeb materiałowych niezbędnych do realizacji planu.

Każdemu poziomowi planu odpowiada analiza zdolności produkcyjnych, która ocenia czy da się go zrealizować i pomaga przy ewentualnej korekcie jego założeń. Warto podkreślić, że widoki wszystkich poziomów planu wyświetlają się na jednym arkuszu, co ułatwia realizację kompletnej strategii biznesowej firmy.

Intuicyjny i rozbudowany kreator technologii

Streamsoft Prestiż pozwala na intuicyjne definiowanie wielu różnych wariantów technologii z wykorzystaniem elastycznego kreatora. Narzędzie przechowuje spis wszystkich procesów technologicznych stosowanych w firmie w jednej bazie danych. Przyspiesza to proces budowania marszrut technologicznych i tym samym zapewnia płynne zmiany strategii produkcyjnych.

Kompleksowa obsługa metody Kanban

W metodzie KANBAN stosuje się specjalne karty i tablice, które wizualizują przebieg procesu produkcyjnego. Karty KANBAN odkłada się na tablicach umieszczanych najczęściej w centralnej części fabryki, a każda z nich informuje o aktualnych potrzebach materiałowych poszczególnych stanowisk pracy.

W Streamsoft Prestiż fizyczne karty i tablice zastępują cyfrowe zestawienia. Dzięki temu operacje zdjęcia i odłożenia realizuje się na panelu lub bezpośrednio w systemie. Kolejną zaletą jest możliwość automatycznego uwalniania zleceń produkcyjnych na ilość wynikającą ze zdjętych kart oraz opcja definiowania tablic dla konkretnych wyrobów. Metoda przeciwdziała nadprodukcji i minimalizuje zużycie surowców.

Więcej o Kanban przeczytasz w artykule: Kanban (produkcyjny) – co to jest, jakie przynosi korzyści?

Integracja z CAD

Integracja z CAD to funkcjonalność dostępna w ramach standardowego pakietu systemu Streamsoft Prestiż. Umożliwia intuicyjny import pełnej struktury BOM do bazy ERP na wiele sposobów, co pozwala wybrać ten najbardziej skuteczny dla danej metody produkcyjnej. Najczęściej stosuje się import pliku utworzonego w systemie CAD.

Transfer kompletnej struktury wyrobu przyspiesza pracę technologów produkcyjnych i pozwala na szybsze uruchomienie produkcji jednostkowej, skupionej na wytwarzaniu złożonych wyrobów pod indywidualne zamówienie klienta.

Więcej informacji o możliwościach Systemu ERP w zarządzaniu produkcją przeczytasz w artykule: Skuteczny program do zarządzania produkcją

Katalog Zarządzanie Produkcją

    Pobierz katalog o skutecznym Zarządzaniu Produkcją!

    Wypełnij formularz, aby otrzymać materiał

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: