W 2025 roku część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z ulgi w opłacaniu niektórych składek ZUS. Ulga ta zwana jest wakacjami składkowymi i obejmuje jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.
Jak wygląda w praktyce funkcjonowanie wakacji składkowych w 2025 roku?
Co w przypadku zawieszenia działalności?
Co oznaczają w praktyce warunki ulgi?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziano w niniejszej publikacji.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe to nic innego jak zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Nie oznacza to, że osoba fizyczna korzystająca ze zwolnienia ze składek ZUS nie podlega ubezpieczeniom względem ZUS.
Wakacje składkowe umożliwiają jedynie zwolnienie z obowiązku zapłacenia składek ZUS za z góry określony miesiąc czasu.
Z wakacji składkowych można skorzystać tylko w rozliczeniu za jeden miesiąc kalendarzowy w roku.
W roku 2024 można było wybrać tylko grudzień.
W roku 2025 można wybrać jeden z 12 miesięcy kalendarzowych.
Fakt, że przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty niektórych składek ZUS nie oznacza, że za ten okres zwolnienia nie będzie mógł korzystać ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Okres wakacji składkowych będzie także zaliczony do przyszłej emerytury.
Dzieje się tak, dlatego, iż składki ZUS, których nie opłaca przedsiębiorca za okres wakacji składkowych finansuje budżet państwa (za okres wakacji składkowych obowiązuje minimalna podstawa wymiaru składek ZUS, jaka jest stosowana u przedsiębiorcy).
Kto jest beneficjentem wakacji składkowych?
Wakacje składkowe przeznaczone są wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Mówi o tym art. 17a ust. 1 ustawy z dnia z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 zwanej dalej ustawą o SUS).
Z wakacji składkowych mogą skorzystać zatem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których właściwym rejestrem wpisu działalności jest CEIDG. Są to:
- jednoosobowe działalności gospodarcze także z pracownikami,
- działalności prowadzone, jako wspólnik spółki cywilnej.
Korzystanie z wakacji składkowych – jakich składek ZUS nie trzeba płacić?
Wakacje składkowe obejmują tylko niektóre składki ZUS, które przedsiębiorca opłaca za siebie (na własne ubezpieczenia).
W okresie (w rozliczeniu za miesiąc) korzystania z wakacji składkowych przedsiębiorca jest zwolniony z zapłaty za składki ZUS na własne ubezpieczenie:
- ubezpieczenia społeczne (składka emerytalna, rentowa, dobrowolna chorobowa, wypadkowa),
- fundusz pracy i fundusz solidarnościowy.
Wakacje składkowe nie obejmują zwolnienia z opłacania składek ZUS na:
- ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy,
- fundusz emerytur pomostowych.
Wakacje składkowe nie obejmują także zwolnienia z opłacania składek ZUS z tytułu:
- umowy o pracę za zatrudnianych pracowników,
- umowy zlecenie za zleceniobiorców,
- kontraktów menedżerskich,
- innych umów podlegających ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnemu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż z wakacji składkowych nie skorzystają wspólnicy prowadzący działalność (na gruncie ww. ustawy) w formie spółki:
- jawnej,
- partnerskiej,
- komandytowej, komandytowo-akcyjnej,
- jednoosobowej sp. z o.o.
Z ulgi wakacje składkowe nie skorzystają również komplementariusze w spółce komandytowo-akcyjnej czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej, którego wkładem do spółki jest świadczenie pracy lub usług.
Jakie są warunki uzyskania wakacji składkowych?
Przedsiębiorca podlegający wpisowi do CEIDG może skorzystać z wakacji składkowych pod warunkiem, iż wypełni ustawowe warunki wynikającej z art. 17a ust. 1 ustawy o SUS.
Warunki te przedstawiono w poniższej tabeli.
Warunki skorzystania z wakacji składkowych przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do rejestru działalności CEIDG |
||
Lp. | Warunek | Charakterystyka |
1. | W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do:
| Jeżeli przykładowo wniosek o skorzystanie z wakacji składkowych został złożony w lutym 2025r., wówczas sprawdzenie czy w firmie jest 10 ubezpieczonych przedsiębiorca dokonuje za okres od 01.01.2025r. do 31.01.2025r.
|
2. | W ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro |
|
3. | Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz, którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej |
|
4. | W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej | Osoba fizyczna prowadząca działalność podlegała minimum 1 dzień pod ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia tej działalności w miesiącu poprzednim w stosunku do miesiąca złożenia wniosku. |
Wniosek RWS jako zgłoszenie chęci skorzystania z wakacji składkowych
Skorzystanie z wakacji składkowych wiąże się ze złożeniem wniosku RWS. Wniosek ten można złożyć tylko elektronicznie poprzez platformę PUE ZUS.
Wniosek RWS należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc chęci skorzystania z wakacji składkowych. Jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z wakacji składkowych w lutym 2025r. to wniosek musi złożyć do końca stycznia 2025r.
Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą także mogą składać wnioski o przyznanie wakacji składkowych. Jest jednak pewien haczyk. Po pierwsze przedsiębiorca musi wznowić działalność od miesiąca rozpoczęcia korzystania z wakacji składkowych. Po drugie zawieszenie działalności nie może obejmować miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku. Jeżeli przedsiębiorca zawiesił działalność w styczniu 2025r. i w tym miesiącu składa wniosek o wakacje składkowe to:
- w miesiącu grudniu 2024r. przedsiębiorca musi, choć jeden dzień, prowadzić działalność (podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności),
- od miesiąca lutego 2024r. musi wznowić działalność.
Wniosek RWS może złożyć przedsiębiorca jak i jego pełnomocnik.
Warto w tym miejscu dodać, aby przedsiębiorca przekazał pełnomocnikowi wszystkie niezbędne dane do wypełnienia wniosku o wakacje składkowe, takie jak:
- uzyskana pomoc de minimis w okresie 3 ostatnich lat (w tym jednorazowa amortyzacja do 50.000 EUR),
- ewentualny status wspólnika w innych spółkach oraz charakter funkcji względem tej spółki,
- pozostałe informacje.
Są to dane, których pełnomocnik może nie znać lub może nie być świadom, że określone zdarzenia miały miejsce w przeszłości.
Dane te przedsiębiorca powinien przekazać pełnomocnikowi w formie oświadczenia.
Oświadczenie te pełnomocnik może załączyć do wniosku o wakacje składkowe.
Na koncie PUE ZUS przedsiębiorca otrzyma:
- informację o przyznaniu wakacji składkowych za wszystkie możliwe składki,
- informację o przyznaniu wakacji składkowych jedynie za niektóre możliwe składki,
- decyzję o nie przyznaniu ulgi wakacji składkowych (można się odwołać w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji z ZUS do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy).
Końcowo należy podkreślić, iż rozliczenie (uwzględnienie) wakacji składkowych w formularzach ZUS DRA i ZUS RCA jest możliwe dopiero po otrzymaniu informacji z ZUS o przyznaniu wakacji składkowych. Jeżeli do terminu złożenia ww. formularzy (20-tego następnego miesiąca za miesiąc poprzedni) przedsiębiorca nie otrzyma żadnej informacji, wówczas ma obowiązek rozliczyć składki ZUS bez wakacji składkowych. Po otrzymaniu informacji przedsiębiorca złoży korektę tych deklaracji – już z uwzględnieniem wakacji składkowych.
Krzysztof Ulicki
Główny Księgowy
Krzysztof Ulicki
Główny Księgowy