Sebastian Twardoch

Sebastian Twardoch

Doradca Podatkowy nr 10958

Sebastian Twardoch

Sebastian Twardoch

Doradca Podatkowy nr 10958

Prowadzę firmę sprowadzającą używane samochody do Polski. Skupuję auta za kwotę netto (zakupy wewnątrzwspólnotowe). Spotkałem się z przypadkiem, w którym kontrahent nie zgodził się na sprzedaż „netto” i ostatecznie dokonałem zakupu na kwotę brutto. Za tę transakcję otrzymałem fakturę, która spełnia wszystkie warianty zakupu wewnątrzwspólnotowego, na fakturze jest wyszczególniona kwota brutto wraz z podatkiem jaki zapłaciłem.
Jak mogę odzyskać ten podatek?

Odpowiedź:

Niestety podstawą opodatkowania w przypadku WNT na terenie Polski będzie kwota brutto, którą polski podatnik zapłacił. Procedura zwrotu, tzw. Value-Added Tax Refund, odbywa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – tj. poprzez wypełnienie e-Deklaracji VAT-REF udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów. Wniosek kierowany jest się do niemieckiego organu administracji podatkowej – Bundeszentralamt für Steuer Dientstitz Schwedt – za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę podatnika.

Limity zwrotu podatku od wartości dodanej zostały określone dla wszystkich krajów Unii Europejskiej w art. 17 Dyrektywy Rady Europy 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. w myśl którego jeżeli wniosek o zwrot odnosi się do okresu zwrotu krótszego niż rok kalendarzowy, ale nie krótszego niż trzy miesiące, postulowana kwota zwrotu VAT nie może być mniejsza niż 400 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej. Jeżeli natomiast wniosek o zwrot odnosi się do okresu zwrotu wynoszącego rok kalendarzowy, lub pozostałą część roku kalendarzowego, kwota VAT nie może być mniejsza niż 50 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej.

Niemniej jednak szczegółowe zasady zwrotu określone są w przepisach niemieckich.

Drugą z opcji jest wystąpienie do kontrahenta z prośbą o skorygowanie faktury.