Tomasz Olejniczak

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Hej, działam online, jakiś czas temu odpaliłam swój kanał na YouTube i zaczynam zarabiać na reklamach. Jak to jest owatowane, nie chciałabym kłopotów z fiskusem. Dzięki za pomoc!
– napisała do nas Pani Agata

Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują internet, a w szczególności różne portale społecznościowe i aplikacje w celach marketingowych swojej firmy. Popularne staje się również zarabiane w mediach społecznościowych. Panująca obecnie pandemia COVID-19 wręcz przyczyniła się do zwiększenia aktywności przedsiębiorców w internecie. Wynika to z szukania możliwości przetrwania na rynku.

W związku z powyższą sytuacją pojawiają się pytania jak rozliczać przychody uzyskiwane w internecie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Takim przykładem mogą być właśnie przychody z reklam na YouTube.

Rozliczenie przychód

Przychody z reklam na kanale YouTube gromadzą się na koncie oraz nie podlegają opodatkowaniu do momentu wypłaty środków z tego konta. W przypadku, gdy przedsiębiorca dokonał wypłaty środków z konta na YouTube, powstaje obowiązek opodatkowania dochodów podatkiem dochodowym.

Podatek VAT a przychody z YouTube

Portal YouTube jest własnością Google, czyli firmy zarejestrowanej w Irlandii. Wypłacając dochody z reklam, musimy je odpowiednio udokumentować, a więc wystawić fakturę przychodową.

Sprzedaż na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, bowiem obowiązek rozliczenia podatku VAT leży po stronie nabywcy usług. Odpowiednie będzie wstawienie faktury ze stawką “np” na firmę Google z dodatkową informacją “reverse charge”.

Podsumowując powyżej opisaną sytuację, przychody uzyskane w ramach reklam na swoim kanale YouTube podlegają wyłącznie pod opodatkowanie podatkiem dochodowym, gdyż podatek VAT rozlicza nabywca usług.