Powoli zbliżamy się do rozliczenia poprzedniego roku podatkowego i będziemy niedługo składać zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-16A, PIT-39, PIT-38, DSF-1, itp. Należy pamiętać, że złożenie zeznania rocznego jest jednym z kluczowych obowiązków przedsiębiorcy.

Roczne zeznanie podatkowe - do kiedy i na jakim formularzu za 2024 rok?

Przedsiębiorcy stosujący jako formę opodatkowania skalę podatkową (PIT-36), podatek liniowy (PIT-36L) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) składają roczne zeznanie podatkowe w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Oznacza to, że zeznanie podatkowe za 2024 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2025 roku. Jeżeli natomiast przedsiębiorca złoży zeznanie przed wyznaczonym terminem, przyjmuje się że zostało ono złożone 15 lutego.

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtowo na podstawie karty podatkowej (PIT-16A) składają zeznanie w terminie do 29 lutego za rok poprzedni, a więc termin na złożenie zeznania za 2024 rok upływa 28 lutego 2025 roku. Przypomnijmy, że karta podatkowa jest wygaszaną formą opodatkowania, którą mogą stosować jedynie przedsiębiorcy, którzy przed 2022 rokiem (na dzień 31 grudnia 2021) stosowali tą formę opodatkowania i nie dokonali zmiany.

Dodatkowo przedsiębiorcy osiągający wysokie dochody muszą pamiętać o ewentualnym objęciu obowiązkiem daniny solidarnościowej. DSF-1 to deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej do zapłaty w roku kalendarzowym, składają osoby fizyczne zobligowane do zapłaty daniny solidarnościowej, których dochód przekroczył 1.000.000 zł (art. 30h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wszystkie zeznania roczne można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Złożenie deklaracji w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT dostępnej w ramach e-Urzędu Skarbowego, e-Deklaracje lub poprzez programy wykorzystywane do prowadzenia księgowości przyspiesza cały proces i minimalizuje ryzyko błędów.

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca ma obowiązek złożyć zeznanie roczne, nawet wówczas, gdy działalność gospodarcza była zawieszona przez cały rok podatkowych i nie uzyskano żadnych przychodów, ani nie poniesiono żadnych kosztów z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji składa się zerowe zeznanie roczne.

Do kiedy trzeba zapłacić podatek i jaki jest termin zwrotu?

Zarówno podatek do zapłaty wynikający z zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L i PIT-28 za 2024 rok, jak i daninę solidarnościową rozliczaną na formularzu DSF-1, należy uregulować najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku, jest to termin zbieżny z terminem złożenia deklaracji rocznych. Należy pamiętać, że w razie opóźnienia w zapłacie podatku powstanie zaległość podatkowa, co skutkuje naliczeniem odsetek za zwłokę.

W przypadku natomiast, gdy ze złożonego zeznania podatkowego wynika podatek do zwrotu, to przedsiębiorca otrzyma zwrot nadpłaty  ciągu:

  • 45 dni  licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji  – w przypadku zeznania złożonego w formie elektronicznej

lub

  • 3 miesięcy  licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji- w przypadku zeznania złożonego papierowo.

W przypadku deklaracji złożonych między 1 stycznia a 15 lutego, termin 45 dni lub 3 miesiące na zwrot podatku należy liczyć od 16 lutego.

W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT – termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące; nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej. Dodatkowo termin może zostać przedłużony w razie złożenia zeznania korygującego deklarację roczną, w takiej sytuacji termin na zwrot podatku wynikający z korekty deklaracji wynosi 2 miesiące od złożenia korekty; nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej.

Oczekując na zwrot nadpłaty, podatnik może sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. W dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym usłudze „Zwroty podatków” możliwe jest uzyskanie informacji i statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Formularze PIT dla przedsiębiorców

Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu skali podatkowej składają PIT-36 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy 2024 (wersja 31). Przedsiębiorca uzyskujący także dochody z innych źródeł opodatkowane według skali podatkowej np. z umowy o pracę, zlecenie, na formularzu PIT-36 poza dochodami z działalności gospodarczej rozlicza także te dochody.

Podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym składają PIT-36L – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy 2024 (wersja 20). Działalność opodatkowana podatkiem liniowym nie łączy się z innymi dochodami, jeżeli zatem przedsiębiorca uzyskuje także inne dochody np. z umowy o pracę, zlecenie, to poza zeznaniem PIT-36L z działalności gospodarczej składa także zeznanie PIT-37 z umowy o pracę.

Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej objęte ryczałtem ewidencjonowanym składają PIT-28 – Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2024 (wersja 26). Analogicznie jak w przypadku podatku liniowego, jeżeli przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem uzyskuje dochody z umowy o pracę lub zlecenie, to składa dwa zeznania: PIT-28 i PIT-37.

Osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej składają PIT-16A – Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (wersja 13).

Należy pamiętać, że składając zeznanie roczne z działalności gospodarczej, jako identyfikator podatkowy należy podać NIP.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia PIT przedsiębiorcy

Przedsiębiorca stosujący jako formę rozliczenia skalę podatkową lub podatek liniowy ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) stanowiącej podstawę do prawidłowego wypełnienia zeznania rocznego. Wypełniając zeznanie roczne PIT-36/PIT-36L należy przepisać odpowiednie kwoty z rocznego podsumowania kolumn PKPiR (część E „Dochody / straty ze źródeł przychodów). Sumę przychodów z PKPiR wpisuje się do kolumny „Przychód”, sumę kosztów do kolumny „Koszty uzyskania przychodów” z uwzględnieniem różnicy remanentowej, a „Dochód” / „Strata” stanowi różnicę pomiędzy tymi wartościami.

Z kolei ryczałtowcy prowadzą ewidencję przychodów, a więc to z rocznego podsumowania ewidencji przychodów przepisują odpowiednie dane do zeznania rocznego PIT-28 (część D „Przychody podatnika objęte ryczałtem”) z uwzględnieniem stawek ryczałtu odpowiadającym poszczególnym przychodom uzyskanym z działalności gospodarczej.

W przypadku dodatkowych dochodów, np. z umowy o pracę czy zlecenia, do rozliczenia rocznego niezbędne są deklaracje PIT-11 otrzymane od pracodawców /zleceniodawców. Odpowiednie dane z PIT-11, przedsiębiorca stosujący skalę podatkową jako formę opodatkowania przepisuje do zeznania PIT-36, natomiast pozostali przedsiębiorcy (liniowcy, ryczałtowcy) składają wówczas oddzielne zeznanie PIT-37, w którym rozliczają dochody z umowy o pracę/ zlecenia.

Do rozliczenia rocznego PIT przedsiębiorcy, potrzebne są również potwierdzenia zapłaty składek do ZUS opłaconych w 2024 roku, z podziałem na kwoty ubezpieczeń społeczne i zdrowotne oraz potwierdzenia zapłaty zaliczek na PIT oraz dokumenty stanowiące podstawę odliczenia różnego rodzaju ulg podatkowych. W zeznaniu rocznym w polu „Należna zaliczka” wpisuje się kwoty wpłaconych do US zaliczek na PIT za dany rok podatkowy.

W przypadku składania zeznania w formie elektronicznej do wysyłki deklaracji rocznej niezbędna jest również kwota przychodu z PIT za poprzedni rok podatkowy (jeśli podatnik nie posiada podpisu certyfikowanego).

Składki ZUS przedsiębiorcy w zeznaniu rocznym

Składki na własne ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) zapłacone do ZUS przez przedsiębiorcę opodatkowanego skalną podatkową lub podatkiem liniowym mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym. Przedsiębiorcy stosujący jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zapłacone w danym roku składki na ubezpieczenia społeczne odliczają od uzyskanych przychodów. W przypadku karty podatkowej nie odlicza się składek na własne ubezpieczenia społeczne.

W przypadku składek zapłaconych na własne ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy zasady odliczeń są różne dla każdej formy opodatkowania. Jakiegokolwiek odliczenia mogą dokonać jedynie przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania stosują podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Przy podatku liniowym zapłacone składki zdrowotne w 2024 roku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym, jednak wyłącznie do limitu 11 600 zł. Ryczałtowcy odliczają 50% zapłaconych składek zdrowotnych od uzyskanego przychodu, a przy działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową można obniżyć podatek ustalony w decyzji naczelnika urzędu skarbowego o kwotę stanowiącą 19% zapłaconej składki zdrowotnej.

Kwotę poniesionych wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, czyli  np. dowód wpłaty, przelewu, wyciąg bankowy, zaświadczenie z ZUS.

Ulgi i odliczenia za 2024 rok

Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych ulg i preferencji podatkowych, które obniżą podstawę opodatkowania, a co za tym idzie podatek do zapłaty. Najwięcej ulg i preferencji podatkowych przepisy przewidują dla przedsiębiorców stosujących jako formę opodatkowania skalę podatkową, dla pozostałych podatników opodatkowanych podatkiem liniowym, ryczałtem czy kartą podatkową możliwość skorzystania z ulg i odliczeń jest ograniczona. Przykładowo osoba prowadząca działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca, co nie jest dopuszczalne przy pozostałych formach opodatkowania.
Dodatkowe odliczenia od dochodu mają wpływ na zmniejszenie podstawy opodatkowania, np. dodatkowe odliczenie w kwocie 500 zł przez przedsiębiorcę stosującego skalę podatkową i osiągającego dochody z pierwszego progu podatkowego, spowoduje obniżenie należnego podatku o 60 zł (12% – pierwszy próg podatkowy).
Do najpopularniejszych ulg i preferencji podatkowych za 2024 rok należą:

  • wspólne rozliczenie z małżonkiem
  • rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • straty z ubiegłych przedsiębiorcy z tego samego źródła
  • odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne,
  • odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • ulga prorodzinna (ulga na dziecko),
  • ulga na nowe technologie,
  • ulga dla krwiodawców,
  • ulga na internet,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga na powrót;
  • ulga na terminal;
  • ulga na prototyp;
  • ulga na ekspansję,
  • ulga na zabytki,
  • ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych;
  • ulga na składki członkowskie na związki zawodowe
  • darowizny kościelne,
  • darowizny na cele pożytku publicznego,
  • darowizny na cele edukacyjne dla szkół.

Najczęstsze Błędy przy Rozliczaniu PIT

  • nieprawidłowy wybór formy opodatkowania – warto przed końcem roku sprawdzić, czy obecna forma jest nadal korzystna;
  • nieodliczenie przysługujących ulg – brak znajomości dostępnych preferencji może skutkować wyższym podatkiem;
  • błędy w wyliczeniach i dokumentacji – szczególnie w przypadku kosztów uzyskania przychodów;
  • niedotrzymanie terminu złożenia zeznania i zapłaty podatku – skutkuje naliczeniem odsetek i sankcjami.
Karolina Szopa

Karolina Szopa

Księgowa

Karolina Szopa

Karolina Szopa

Księgowa