Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Witam, planuję założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, ale aktualnie jestem zameldowana w Holandii. W przyszłości planuję również podróże po innych krajach, ale będą to raczej pobyty do 3/4 miesięcy i bez podejmowania tam pracy. Czy żeby uniknąć płacenia podwójnego opodatkowania, powinnam się wcześniej zameldować w Polsce? Czy w ogóle coś to wtedy zmieni? Pozdrawiam. – napisała Pani Paulina
Z różnych względów obywatele Polski postanawiają wyprowadzić się za granicę, czasami jest to spowodowane ciekawością innych krajów, czasami wyznacznikiem stają się finanse. Często jednak pomimo zamieszkania lub/oraz zatrudniania w innym kraju UE, osoby te decydują się na założenie działalności gospodarczej w Polsce. Warto w tym przypadku wspomnieć o dwóch aspektach. Pierwszy aspekt to opodatkowanie, drugi to oskładkowanie.
Opodatkowanie działalności w Polsce
Zgodnie z polskimi przepisami, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, mające miejsce zamieszkania inne niż terytorium kraju, podlegają na terytorium RP ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że na terytorium kraju opodatkowaniu podlegają tylko dochody lub przychody uzyskane na terenie Polski.
Składki ZUS z działalności a praca w innym kraju
W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, a dodatkowo posiada zatrudnienie na terytorium innego państwa UE, zostaje on wyłączony z polskiego systemu ubezpieczeń. Oznacza to, że nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Polsce z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jedynym jego obowiązkiem w związku z tą sytuacją staje się dopełnienie formalności w ZUS.
W celu uzyskania pomocy przy rozliczeniu działalności oraz dochodów zagranicznych, warto udać się do wyspecjalizowanych doradców podatkowych lub biur rachunkowych, zajmujących się takimi sprawami, w celu zminimalizowania ryzyka błędu.