Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Opiekuję się niepełnosprawną córką, która wymaga mojej uwagi w zasadzie niemal cały czas. Jestem samotną matką, nie ma więc absolutnie żadnej możliwości, żebym zrezygnowała z etatu. Plus jest taki, że wiem, iż jakiś czas temu zmieniła się ustawa dotycząca możliwości dopasowania czasu pracy do sytuacji takiej jak moja. Minus natomiast taki, że nie do końca się jednak orientuję o co mogę wnioskować u pracodawcy. Mogliby mi Państwo jakoś w pigułce przybliżyć temat? – pyta Pani Julia
Jako pracownica a jednocześnie rodzic niepełnosprawnego dziecka, zyskała Pani nowe prawa w zakresie ustalenia czasu pracy oraz formy pracy, aby mogła Pani poświęcić swojej córce tyle uwagi ile potrzebuje.
Zmiany w czasie pracy osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi
Pracownicy, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi otrzymali przywileje w zakresie dostosowania czasu pracy tak aby mogli pogodzić obowiązki związane z opieką oraz pracą.
Zgodnie z nowymi zmianami, pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika, złożony w formie elektronicznej lub papierowej, dotyczący:
- przerywanego czasu pracy – pracownik-rodzic wychowujący niepełnosprawne dziecko może podzielić dzień pracy na dwa etapy, z tym że przerwa pomiędzy etapami nie może przekroczyć 5 godzin (np. pierwszy etap pracy w godzinach 7-11, przerwa 3 godziny, drugi etap 15-19)
- ruchomego czasu pracy – pracownik może określić przedział w którym będzie zaczynał pracę (np. między 7 a 10), oraz zakończy ją po przepracowaniu wymaganych godzin
- indywidualnego czasu pracy – pracownik może mieć dzień wolnego w tygodniu, ale w zamian odrobi to np. w weekend lub święto.
Pracodawca powinien zawsze rozpatrzeć wniosek pracownika w wyżej wymienionych sytuacjach, chyba że nie jest to możliwe ze względu na rodzaj pracy. W przypadku odrzucenia wniosku, pracodawca powinien poinformować o tym pracownika drogą pisemną lub elektroniczną.