Avatar

Anna Witkowska – Dziadosz

Avatar

Anna Witkowska – Dziadosz

Posiadam samochód Ford Mondeo z 2004 roku zarejestrowany jako ciężarowy. Czy według nowych przepisów nie ma już rozdzielenia na osobowe i ciężarowe, i przysługuje tylko 50% odliczania VAT? Znajoma księgowa mówi, że mogę odliczać 100% VAT.
pyta Pan Andrzej

W przepisach obowiązujących od 1 kwietnia 2014 roku, faktycznie nie znajdziemy definicji samochodu osobowego i ciężarowego. Jedynie w odniesieniu do samochodów wyleasingowanych w pierwszym kwartale 2014 roku, można było kontynuować po zmianie przepisów stosowanie tej dotychczas obowiązującej. Natomiast jeżeli chodzi o wszystkie inne, wcześniej kupowane samochody – od 1 kwietnia 2014 roku nie ma znaczenia, jak zostały zarejestrowane i ile % lub zł VAT można było przy tym zakupie odliczyć.

Od 1 kwietnia 2014 mamy inny podział pojazdów o dmc do 3,5 tony:

  1. albo są to samochody wykorzystywane wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, i dla nich przysługuje 100% odliczenia VAT od wszelakich zakupów do tego auta, z paliwem włącznie, albo…
  2. są to samochody wykorzystywane nie tylko wyłącznie do celów firmowych (można spotkać się z pojęciem: „pojazdy używane do celów mieszanych”), i dla nich przysługuje 50% odliczenia VAT.

Niech nas nie zwiedzie brzmienie tego przepisu – nie wystarczy bowiem powiedzieć: „jeżdżę tym autem tylko w celach służbowych”, aby odliczać cały VAT od zakupów do tego auta. Co zatem fiskus uważa za samochód wykorzystywany wyłącznie do celów działalności?

  1. samochody w wypożyczalniach,
  2. samochody kupione jako towar do sprzedaży,
  3. samochody z jednym rzędem siedzeń m.in. vany i pickup’y,
  4. niektóre samochody z homologacją na pojazdy specjalne,
  5. busy z 10 miejscami,
  6. samochody zgłoszone do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, dla których użytkownik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Ford Mondeo pytającego może kwalifikować się na 100% odliczenie VAT tylko z pkt. 6, czyli po zgłoszeniu do fiskusa i pod warunkiem skrupulatnego wypełniania ewidencji przebiegu pojazdu.

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na niekorzystne dla podatników interpretacje skarbowe, dotyczące prawa do 100% odliczania VAT w przypadku samochodów, użytkowanych przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Otóż nierzadko fiskus kwestionuje prawo tych przedsiębiorców do odliczenia całego VAT, argumentując, że… podatnik nie jest w stanie udowodnić, że nie oszukuje i naprawdę używa samochodu tylko do celów służbowych. Takie interpretacje oznaczają realne ryzyko dla najmniejszych firm.

Na koniec podkreślmy, że usunięcie z przepisów definicji samochodu osobowego i ciężarowego dotyczy wyłącznie przepisów o podatku VAT, i nie wpływa na definicje tych pojazdów w przepisach o podatku dochodowym (czyli na zasady zaliczania wydatków związanych z samochodami do kosztów).