Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Obecnie przedsiębiorcy bardzo często dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych lub transakcji z krajami trzeciego świata. W obliczu wdrożenia KSeF od 1 lipca 2024 roku może nasuwać się pytanie o wykazywanie w KSeF faktur na kontrahentów zagranicznych.
Jak już wiemy z przedstawionych informacji, obowiązek wystawienia e-faktury w KSeF będzie miał każdy podatnik mający siedzibę na terytorium Polski oraz każdy podatnik mający stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski (tzw. fixed estabilishment).
W związku z powyższym Krajowy System e-Faktur obliguje do wystawiania faktur ustrukturyzowanych również w przypadku:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- eksportu towarów,
- świadczenia usług na rzecz podatników spoza terytorium kraju (podlegających odwrotnemu obciążeniu),
oraz - w przypadku samofakturowania na rzecz kontrahentów zagranicznych.
Z drugiej strony natomiast wiemy, że podatnicy, którzy występują w roli nabywcy w transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz w transakcjach z krajem trzecim, nie mają obowiązku związanego z KSeF. Zatem sprzedawca zobligowany do stosowania KSeF w Polsce będzie musiał wykazać w systemie te faktury ustrukturyzowane oraz dodatkowo przekazać je do nabywców poza KSeF – w takiej formie w jakiej ustali z nabywcą towarów lub usług.
Podsumowując, nie wystarczy tylko samo wystawienie faktury ustrukturyzowanej w KSeF, gdyż nabywca nie będzie w stanie jej widzieć. Sprzedawca musi zadbać o przekazanie jej nabywcy.