JPK CIT już od 1 stycznia 2025 r.

Nowy obowiązek dla podatników!

JPK CIT to obowiązek przesyłania ksiąg w formie elektronicznej. Od 2025 roku firmy będą zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych. Księgi te będą przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych, które muszą być zgodne z określoną strukturą logiczną.

Pierwsze struktury logiczne przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r., tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok.

JPK CIT – jaki jest cel jego wprowadzenia?

Administracja Skarbowa obecnie najwięcej informacji jakie posiada o podatnikach CIT to te dane, które są zawarte w zeznaniach i informacjach podatkowych CIT, sprawozdaniach finansowych, plikach JPK_VAT i systemie KSEF oraz TPR – dane o transakcjach z podmiotami powiązanymi. To dużo nadmiernie szczegółowych informacji, które zasadniczo samodzielnie nie pozwalają na wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków co do poprawności rozliczeń podatkowych.

Celem wprowadzenia JPK CIT jest dostarczenie Administracji Skarbowej brakujących szczegółowych danych dotyczących rozliczenia podatku dochodowego. JPK CIT ma skupić się na brakujących obszarach, m.in. identyfikacja kontrahentów, powiązanie z KSEF, mapowanie kont, źródła różnic pomiędzy wynikiem rachunkowym a podatkowym, wartość podatkowa aktywów.

Skutkiem wprowadzenia JPK CIT będą możliwie rzadsze kontrole – więcej wyjaśni się bez udziału podatnika – jeśli kontrole już będą, to bardzo precyzyjne. Organ dokładnie będzie wiedział, o co chce zapytać podatnika.

JPK CIT - Harmonogram wprowadzenia

Zgodnie z zapowiedzią nowy obowiązek będzie wdrażany stopniowo – dla różnych grup podatników. Przedstawia to harmonogram.

timeline

I. Obowiązek w pierwszej kolejności, od 1 stycznia 2025 roku, obejmie:

  • podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro,
  • podatkowe grupy kapitałowe (PGK) – obowiązek.

II. Druga grupa w kolejności, tj. od 1 stycznia 2026 roku, obejmie innych podatników CIT (a także spółki transparentne podatkowo, np. jawna) zobowiązanych do składania JPK_VAT.

III. Ostatnia grupa, od 1 stycznia 2027 roku, obejmie pozostałych podatników CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.

 

Uwaga!

Podatnicy objęci nowym obowiązkiem od 1 stycznia 2025 r., będą musieli uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Pozostałe elementy wskazane w poniższej tabeli, w tym dane z ewidencji środków trwałych, będą uwzględnione dopiero od 1 stycznia 2026 r.

Zwolnienie z obowiązku wysyłania JPK CIT

Z obowiązków związanych z JPK CIT zwolnieni są podatnicy:

  • zwolnieni podmiotowo od podatku (art. 6 ust. 1), z wyjątkiem fundacji rodzinnych;
  • osiągający wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie są obowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 29a ustawy o CIT (np. stowarzyszenie);
  • prowadzący uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (np. koło gospodyń wiejskich).

JPK CIT - Implementacja w systemach Streamsoft

Nasz zespół na bieżąco śledzi zmiany w przepisach i pracuje nad nimi. Trzymamy rękę na pulsie, aby wszystkie konieczne zmiany pojawiły się w systemach Streamsoft.

JPK CIT - Na co warto zwrócić szczególną uwagę

  • Weryfikacja planu kont i zapisów księgowych przed wdrożeniem JPK CIT

Każdy użytkownik modułu Finansowo-Księgowego powinien dokonać merytorycznego przeglądu planu kont, głównie pod kątem kalkulacji do CIT oraz rejestru środków trwałych.

Jeżeli dotychczasowe szczegółowe rozliczenia podatkowe były prowadzone poza programem Streamsoft Pro/Streamsoft Prestiż (np. w Excelu) – zalecamy przeniesienie ich do systemu

  • Wdrożenie modułu Środki Trwałe dla spójnych danych w JPK CIT

Nie ewidencjonujesz środków trwałych w systemach Streamsoft? Sugerujemy rozważenie zakupu i wdrożenie modułu Środki Trwałe, aby sprawnie przygotowywać spójne i kompletne dane do pliku JPK_ST_KR.

  • Rozpoczęcie ewidencji podatkowej środków trwałych od 2025 roku

Struktura JPK_ST_KR wymaga zarówno danych bilansowych (rachunkowych) jak i podatkowych dot. amortyzacji środków trwałych. Jeśli ewidencjonowana/rozliczana była wyłącznie część bilansowa, należy zacząć stosować ewidencję podatkową dla środków trwałych.

  • Weryfikacja systemu pod kątem obsługi KSeF i danych identyfikacyjnych kontrahentów

Do JPK będzie pobierany szeroki zakres informacji, w tym dane identyfikacyjne np. kontrahentów (NIP) oraz w przyszłości numery KSEF poszczególnych transakcji handlowych. Dlatego warto zweryfikować system pod kątem przygotowania do obsługi KSEF, sposobu zapisywania danych do dziennika (grupowanie danych) etc.

  • Oszacowanie ilości danych i planowanie wysyłki plików JPK

Jeżeli przewidujesz dużą ilość danych w sprawozdaniu JPK, już teraz warto oszacować, czy może pojawić się konieczność wysłania więcej niż jednego pliku JPK za różne przedziały czasowe (np. dzień, miesiąc, kwartał).