Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Dla każdego sklepu e-commerce istotnym aspektem jest nie tylko sprzedaż, ale też efektywne zarządzanie magazynem. Ten obszar działalności wpływa bezpośrednio na koszty operacyjne, satysfakcję klienta i ogólną kondycję prowadzonego biznesu.
Przedstawiamy praktyczne strategie obniżania kosztów magazynowania, wykorzystując nowoczesne technologie oraz integracje z systemem ERP.
Systemy WMS: Optymalizuj zarządzanie magazynem
System WMS (Warehouse Management System) to kompleksowe narzędzie informatyczne, które pozwala na efektywne planowanie, monitorowanie i kontrolę operacji magazynowych. Głównymi funkcjami systemu są zarządzanie zapasami, obsługa procesów kompletacji czy inwentaryzacja.
Wdrożenie odpowiedniego WMS obniża koszty magazynowania poprzez:
- Zwiększenie precyzji inwentaryzacji, redukcję nadmiernych zapasów
- Optymalizację procesów magazynowych, np. przyjęcia towaru, która przekłada się na jego szybszą dostępność w sprzedaży i efektywniejszą rotację
- Automatyzację powtarzalnych zadań
Szafy Pick To Light: Skróć czas kompletacji i wyeliminuj błędy
Szafy PTL (Pick to Light) są nowoczesnym narzędziem, które wspiera kompletację zamówień, wykorzystując system świetlnych wskaźników. Kiedy operator stoi przy regale PTL, odpowiednie światło wskazuje, który produkt z niego pobrać. Takie rozwiązanie minimalizuje czas potrzebny na znalezienie produktów, eliminuje błędy w czasie zbiórki towaru i zwiększa wydajność pracy magazynierów. Rozwiązanie idealnie sprawdza się w organizacjach sprzedających drobny asortyment, który „zmieści” w bardzo dużej ilości na ograniczonej przestrzeni.
Podsumowując, szafy PTL umożliwiają precyzyjne zarządzanie zadaniami związanymi ze zbiórką zamówień i obniżają koszty magazynowania dzięki:
- Szybkiej kompletacji zamówień
- Eliminacji błędów, skutkującej minimalizacją zwrotów
- Optymalizacji przestrzeni magazynowej
Fulfillment: Outsourcing procesów logistycznych
Fulfillment, czyli zlecanie procesów logistycznych firmom zewnętrznym jest kolejną strategią obniżania kosztów magazynowania. Przekazując odpowiedzialność za składowanie i wysyłkę towarów podmiotowi zewnętrznemu, przedsiębiorcy mogą skupić się na swoich kluczowych kompetencjach. Podczas gdy operacjami magazynowymi zajmują się specjaliści od logistyki.
Outsourcing fulfillmentu przynosi wiele korzyści, w tym:
- Redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem i utrzymaniem personelu magazynowego,
- Skalowalność operacji magazynowych w zależności od zmieniającego się popytu
- Dostęp do zaawansowanych systemów i technologii magazynowych.
Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie kosztów wewnętrznego magazynowania w porównaniu do outsourcingu:
Element kosztów | Wewnętrzne magazynowanie | Outsourcing fulfillmentu |
---|---|---|
Personel | Wysokie koszty zatrudnienia i szkolenia pracowników | Koszty zależne od wielkości zamówień i poziomu obsługi |
Infrastruktura | Nakłady na infrastrukturę, np. wynajem lub zakup magazynu | Zewnętrzna firma zapewnia infrastrukturę |
Technologia i oprogramowanie | Inwestycje w systemy WMS i inne technologie | Firma zewnętrzna dostarcza zaawansowane systemy i oprogramowanie |
Zasoby i materiały | Koszty związane z zakupem, przechowywaniem i zarządzaniem zapasami | Firma zewnętrzna zarządza zasobami i dostarcza materiały |
Logistyka | Koszty związane z dostawami, obsługą zwrotów i obsługą klienta | Firma zewnętrzna zajmuje się logistyką i obsługą zwrotów |
Integracja z systemem ERP:Optymalizacja procesów magazynowych z wykorzystaniem Streamsoft Verto
Kluczowym krokiem w doskonaleniu procesów magazynowych i optymalizacji ich kosztów jest integracja systemu WMS z oprogramowaniem ERP (Enterprise Resource Planning). Przykładem elastycznej współpracy tego typu jest system ERP Streamsoft Verto z nowoczesnym WMS, który zapewnia kompleksową obsługę magazynu.
Jedno źródło danych
Współpraca umożliwia pracę na jednym źródle danych dotyczących zarządzania zapasami, kompletacji zamówień oraz innych procesów magazynowych. Wymiana informacji między systemami przebiega automatycznie. Eliminuje to konieczność podwójnego wprowadzania danych, minimalizuje ryzyko występowania błędów i skraca czas operacji magazynowych.
Optymalne ścieżki kompletacji zamówień
Algorytmy systemu WMS wskazują magazynierom optymalne ścieżki, które przyspieszają i ułatwiają kompletacje zamówień. Poza tym system umożliwia budowanie własnych logik przejścia przez magazyn i pozwala na zbiórkę towaru wg. określonych parametrów, np. strefy czy wybranej metody dostawy.
Integracja z automatyką magazynową
Streamsoft Verto WMS integruje się z automatyką magazynową, w tym szafami Modula, regałami HDS czy sortownikami automatycznymi. Dla organizacji będących na początku „drogi do optymalizacji” posiada wbudowany sorter softwareowy, który podobnie jak fizyczny przyspiesza procesy sortowania zamówień wielopozycyjnych.
Integracja z szafami Pick to Light
System może przesyłać informacje o zamówieniach i produktach bezpośrednio do szafy PTL, która przy użyciu świetlnych wskaźników wskazuje operatorom, które produkty pobrać. Minimalizuje to błędy podczas kompletacji zamówień oraz skraca czas ich realizacji.
Integracja z fullfilmentem
System posiada najszerszy na rynku zakres integracji z otoczeniem firmy, która zachodzi za pośrednictwem szyny ESB lub interfejsu API. Pozwala to na zautomatyzowaną i sprawną współpracę np. z outsourcingiem logistycznym.
Podsumowując, zaawansowany system ERP Streamsoft Verto oferuje kompleksową integrację z wieloma technologiami, umożliwiając sklepom e-commerce wydajniejszą pracę, przyspieszenie procesów magazynowych, skuteczną redukcję kosztów i tym samym osiąganie przewagi konkurencyjnej.