Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Integracja kasy fiskalnej z terminalem płatniczym stanie się obowiązkiem wielu przedsiębiorców od 1 stycznia 2025! Rozwiązanie ma zmniejszyć liczbę pomyłek podczas transakcji, jednocześnie zwiększając efektywność procesów sprzedażowych oraz obsługi klientów. Na czym polega integracja urządzeń? Dowiesz się z artykułu !
Obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym
Od nowego roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące płatności bezgotówkowe. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy, którzy akceptują płatności kartą i używają kas fiskalnych online, są zobowiązani do integracji urządzenia z terminalem płatniczym. Ma to zapobiegać nadużyciom finansowym.
Ostateczny termin wprowadzenia zmian przypada na 31 grudnia 2024 roku.
Dobrze poznać szczegóły!
Kogo dokładnie dotyczy obowiązek?
Obowiązek dotyczy wszystkich przedsiębiorców użytkujących terminale płatnicze oraz kasy ze stałym dostępem do internetu. Urządzenia te mogą generować i na bieżąco przesyłać raporty do bazy CRK (Centralny Rejestr Kas). Obecnie obowiązek posiadania kasy fiskalnej online obejmuje przedsiębiorców świadczących m.in.: usługi prawne, fryzjerskie, budowlane czy też sprzedawców benzyny i olejów silnikowych.
Warto jednak podkreślić, że od 2023 roku stare generacje kas fiskalnych (offline) są stopniowo wycofywane ze sprzedaży. Czy to oznacza, że w przyszłości wszyscy zostaną objęci obowiązkiem takiej integracji? Niezupełnie. Ominie tych, którzy stosują specjalne systemy sprzedażowe połączone z drukarką fiskalną.
Integracja kasy fiskalnej z terminalem: na czym polega?
Integracja kasy fiskalnej z terminalem płatniczym zapewnia automatyczny przepływ danych między urządzeniami. Po wybraniu metody płatności kartą, dane o towarze i kwocie od razu wyświetlają się na terminalu. Natomiast po zakończeniu operacji kasa fiskalna drukuje paragon. Taki sposób komunikacji usuwa konieczność ręcznego wpisywania kwoty na terminalu i minimalizuje błędy przy realizacji transakcji.
Urządzenia komunikują się za pośrednictwem protokołu ECR – EFT w sposób:
- przewodowy (USB, RS, LAN/ETHERNET)
- bezprzewodowy (w środowisku lokalnym)
Integracja kasy fiskalnej z terminalem płatniczym: czy to zawsze takie łatwe?
Wielu przedsiębiorców deklaruje, że integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną była dla nich wyzwaniem. Między innymi z tego powodu Ministerstwo Finansów przesunęło ustalony termin wejścia przepisu w życie z 1 lipca 2022 na 1 stycznia 2024. Wynika to głównie z faktu, że wiele urządzeń kasowych nie ma odpowiedniego protokołu (ECR – EFT), interfejsu, czy gniazd komunikacyjnych. Producenci urządzeń muszą więc projektować kolejne (płatne) rozwiązania, które zapewniają taką współpracę.
Stanowisko kasowe POS: czyli solidna alternatywa
Skuteczną alternatywną jest wdrożenie stanowiska POS (Point of Sale), czyli nowoczesnego oraz intuicyjnego w obsłudze narzędzia do zarządzania sprzedażą detaliczną. Rozwiązanie jest wyposażone w monitor i ekran dotykowy oraz sprawnie współpracuje z terminalem, drukarką fiskalną oraz innymi urządzeniami kluczowymi w sprzedaży retail. Wszystko w oparciu o najnowsze standardy integracji. Dzięki temu koordynuje wszystkie czynności związane z obsługą transakcji.
Streamsoft Verto POS: czyli więcej niż nowoczesny punkt sprzedaży
POS to jeden z modułów systemu Streamsoft Verto, który w odróżnieniu od kasy fiskalnej zapewnia:
- identyfikację sprzedawców (logowanie indywidualnym hasłem), pracę na ergonomicznym i intuicyjnym panelu (również dotykowym), który wyświetla czytelne zdjęcia produktów (duże ikony).
- szybkie logowanie: hasło, karta RFID lub kod kreskowy
Poza tym oprogramowanie gwarantuje szereg innych funkcjonalności:
Sprawna obsługa płatności mieszanych
System pozwala realizować transakcję w podziale na gotówkę i kartę płatniczą, automatycznie wiążąc daną metodę z właściwą dokumentacją. POS akceptuje wszystkie rodzaje kart płatniczych (np. Chip&Pin czy Chip&Signature), tak więc obsługa klienta przebiega sprawnie, niezależnie od jego preferencji czy aktualnych możliwości płatniczych.
Intuicyjna, szybka i kompleksowa obsługa dokumentów
POS gwarantuje kompleksową obsługę dokumentów oraz umożliwia szybkie wystawianie faktur VAT do paragonu. Z kolei dzięki obsłudze paragonów z kodami kreskowymi, wyszukiwanie zamówień czy transakcji ogranicza się do jednego kliknięcia.
Wsparcie omnichannel
POS umożliwia m.in. realizację zakupów w trybie reserve&collect (rezerwacja produktów online, odbiór w salonie) oraz zwroty e-zakupów w punktach stacjonarnych (BORIS – buy online, return in store). Z kolei opcja dobierania produktów na jeden paragon skraca czas obsługi i zapewnia płynny przebieg transakcji, w których klient uzupełnia zamówienie online o produkty z salonu. Wszystko odbywa się na jednym paragonie – bez rozpoczynania transakcji od nowa, a więc dłuższych przerw w obsłudze – wygodnie zarówno dla sprzedawcy, jak i klienta.
Klient zapomniał portfela? Streamsoft Verto POS zawiesi paragon, a on otrzyma wydruk rezerwacji. Po wszystkim sprzedawca odłoży towar, który będzie czekał na powrót konsumenta.
POS u liderów sprzedaży online… czyli transakcja w 3 minuty!
U jednego z liderów sprzedaży omnichannel i unified commerce w Polsce Streamsoft Verto POS obsługuje tysiące procesów związanych z realizacją zamówień. Dzięki dużej elastyczności narzędzie dopasowuje się do trendów, takich jak: showrooming czy webrooming. Cała transakcja trwa tylko 3 minuty, co przekłada się na płynną obsługę klientów sklepu
Postaw na płynną obsługę klientów w każdym salonie !
Nowoczesny system sprzedażowy POS stanowi dobrą alternatywę dla kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Szeroki zakres integracji gwarantuje dobrą współpracę z kluczowymi dla retail urządzeniami peryferyjnymi a szereg nowoczesnych funkcji zapewnia płynną i szybką obsługę klienta. Wybór właściwego rozwiązania, takiego jak Streamsoft Verto POS, gwarantuje więc nie tylko rzetelność transakcji, ale również lepszą organizację pracy w salonach.