Maciej Sarnot

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Obecnie digitalizacja i mobilność odgrywają kluczową rolę w branży retail. Dzięki nim sprzedawcy mogą dotrzeć do szerszego grona klientów i sprawnie adaptować się do dynamicznych zmian na rynku. Jak rozpocząć  transformację firmy zgodną z tymi trendami?

Digitalizacja: co to jest i na czym polega?

Proces digitalizacji polega na stopniowej transformacji technologicznej przedsiębiorstwa i zastępowaniu danych analogowych cyfrowymi. Innymi słowy, digitalizacja umożliwia przekształcenie kluczowych informacji firmy w cyfrowe zasoby dostępne i przetwarzane online.

Mobilność: co to jest i na czym polega?

Mobilność w handlu nowoczesnym polega na udostępnianiu konsumentom oferty sklepu w  aplikacjach mobilnych na smartfonach i tabletach. Klientom zapewnia to szerszy kontakt z marką, m.in. możliwość przeglądania asortymentu w każdej lokalizacji, a firmie poszerza strumień transakcji i dopływ danych o preferencjach zakupowych. Mobilność jest ściśle powiązana z procesem digitalizacji firmy, ponieważ opiera się na sprawnym przepływie i wykorzystaniu cyfrowych zasobów.

Wzrost znaczenia digitalizacji w handlu nowoczesnym

Według Allied Market Reasearch wielkość światowego rynku analityki Big Data w handlu detalicznym wzrośnie do ponad 25,5 mld dolarów do 2028 roku. To wyraźny sygnał, że retailerzy coraz bardziej doceniają wartość digitalizacji. Dlaczego?

Zrozumieć klienta: czyli personalizacja i lepsze Customer Experience

Regularny dopływ danych umożliwia precyzyjne dopasowanie oferty do potrzeb klientów, zapewniając im wysoki poziom doświadczeń zakupowych (customer experience). Taka personalizacja przynosi najlepsze efekty, kiedy dane odzwierciedlają wszelkie interakcje z marką, w tym preferowany sposób kontaktu, realizacji zamówień czy reakcje na reklamy online. Retailerzy, którzy to praktykują, zyskują więcej atutów pomocnych w budowaniu  długotrwałych relacji z klientami. Dlaczego? Bo towarzyszą im na każdym kroku, błyskawicznie identyfikując każdą ich potrzebę.

Strategia sprzedaży oparta na rzetelnych danych

Dzięki digitalizacji marki mogą kształtować strategie sprzedażowe na podstawie twardych statystyk, a nie wyłącznie intuicji czy pobieżnych obserwacji. Zyskują zwłaszcza firmy, które prowadzą szerokie działania i oferują produkty za pośrednictwem wielu kanałów sprzedaży (www, salony, social media, aplikacje).

Pełna gotowość do akcji rabatowych i peaków sprzedażowych

Przedsiębiorcy, którzy kierują się danymi i wielowymiarową analityką są też lepiej przygotowani na wzrost sprzedaży (peak), np. w czasie akcji Black Week. Dzięki dostępowi do dużych zasobów cyfrowych mogą rozpoznawać przyczyny wąskich gardeł wywołane np. spadkiem szybkości dostaw czy realizacji zamówień – na długo przed rozpoczęciem promocji.

Strategiczne podejście do ekspansji i rozwoju biznesu

Dane pozwalają też na identyfikację rejonów, w których ze względu na wysoki poziom sprzedaży, warto lokować nowe oddziały czy salony stacjonarne. Digitalizacja sprzyja więc przedsiębiorcom, którzy planują szeroką ekspansję (także zagraniczną) marki.

Precyzyjne i wygodne zarządzanie zapasami

Big data w połączeniu z mechanizmami, które automatyzują proces obliczania ilości towaru w poszczególnych lokalizacjach, upraszczają zarządzanie stanami magazynowymi. Pozwalają m.in. przewidywać, w którym punkcie sieci wkrótce może zabraknąć asortymentu, a następie szybko alarmować o pilnej potrzebie zatowarowania.

Dynamiczna adaptacja do zmian i nowych trendów

Umiejętne wykorzystanie Big data ułatwia także adaptację do dynamicznych zmian na rynku. Wzrost popytu na określoną grupę towaru czy moda na robienie zakupów przez konkretny portal. Szybkie identyfikowanie tego typu trendów przekłada się na właściwą reakcję i pozwala na podjęcie adekwatnych działań (np. domówienie określonych kategorii produktów) na czas.

Streamsoft Verto: system ERP dla branży retail i e-commerce, który wspiera digitalizację

Podstawą digitalizacji są nowoczesne technologie i systemy IT, np. oprogramowanie ERP, które korzysta z jednej centralnej bazy danych współdzielonej przez wszystkie obszary firmy. Przykładem jest Streamsoft Verto.

System jest na bieżąco dostosowywany do najnowszych trendów i wymagań w handlu nowoczesnym. Jeden z jego kluczowych klientów przez lata działania na systemie zbudował bazę danych o wielkości 15 TB, w której gromadzi milionowe rekordy danych: zamówień, transakcji czy informacji behawioralnych (preferencje zakupowe itd.). Wszystko to pomaga w realizacji kluczowych procesów w handlu detalicznym. Co dokładnie umożliwia system?

wms mockup

Bieżący monitoring stanów magazynowych

Streamsoft Verto gromadzi w bazie informacje o stanach magazynowych wszystkich salonów. Są one na bieżąco monitorowane i uzupełniane przez algorytm sesji zaopatrzenia, który wylicza zapotrzebowanie na towar w całej sieci. Zapewnia to stałą dostępność najlepiej rotujących produktów w każdej lokalizacji. Poza tym automatyzacja zwalnia osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie, z obowiązku ręcznego wyliczania potrzebnych do przesunięć ilości asortymentu z magazynu centralnego czy między salonami.

Nowoczesna sprzedaż zgodna z ideą omnichannel

System gwarantuje sprawną sprzedaż w środowisku omnichannel, zapewniając spójny i wielowymiarowy kontakt z klientem za pośrednictwem wielu kanałów. Dostępne usługi takie jak click&collect czy reserve&collect pozwalają np. rezerwować produkt w aplikacji i odbierać zamówienie w salonie. Tak więc dzięki Streamsoft Verto retail  jest dostosowany do potrzeb nowoczesnych konsumentów.

Wielowymiarowa i czytelna analityka biznesowa

Dane są też podstawą analityki biznesowej, np. w zakresie rentowności sprzedaży produktów, trendów handlowych czy stopnia realizacji planów sprzedażowych. Szeroki katalog analityk pomaga managerom w podejmowaniu istotnych decyzji biznesowych, np. dotyczących ekspansji zagranicznej czy wzbogacenia oferty produktowej.

Wyszukiwanie związków w cyfrowych zbiorach liczb upraszcza czytelna prezentacja wyników – w formie grafik czy tabel przestawnych.

Digitalizacja i mobilność przyszłością retail  - dowiedz się więcej!

Digitalizacja i mobilność są głównymi kierunkami rozwoju w retail, które umożliwiają firmom głęboką analizę zachowania konsumentów oraz precyzyjną weryfikację wskaźników wydajności istotnych dla rozwoju sprzedaży.

Podsumowując, digitalizacja i mobilność to:

  • lepszy wgląd w potrzeby klientów
  • precyzyjne profilowanie oferty
  • budowanie skutecznych strategii sprzedażowych
  • intensywny rozwój sieci handlowej
  • wysoki poziom komunikacji wewnątrz organizacji
  • wielowymiarowa analiza konkurencji i prognozowanie popytu oraz trendów

Więcej o optymalizacji sprzedaży w retail przeczytasz tutaj: Jak system ERP wspiera strategię omnichannel w retail ?

Case Book - Retail

    System ERP dla branży retail

    Wypełnij formularz, a otrzymasz Casebook Retail

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: